Reklama

Akcja PIT, czyli nie taki diabeł straszny…

Opublikowano:
Autor:

Akcja PIT, czyli nie taki diabeł straszny… - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W życiu pewne są dwie rzeczy – śmierć i podatki. I niestety, obie nie kojarzą się z niczym przyjemnym. Od 1 stycznia podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe, choć, jak to w życiu bywa, często zwlekają z tym do ostatniej chwili.Kierownik Działu Osługi Bezpośredniej, pani Mariola Palczewska, opowiada nam o dwóch etapach, kiedy wpływa najwięcej rozliczeń, a także o tym, że same rozliczenia nie są takie straszne. Dodaje również, że termin wpłacenia różnicy między podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych przez płatników (o ile podatek należny przewyższa sumę zaliczek pobranych przez płatników) upływa 30 kwietnia. W związku z tym, data złożenia zeznania podatkowego nie wpływa na termin płatności, o czym wielu podatników nie wie i zwleka ze złożeniem deklaracji do ostatniej chwili.- Mamy zazwyczaj do czynienia z dwoma etapami, kiedy wpływa najwięcej rozliczeń. Pracodawca ma obowiązek wydania pracownikom informację o dochodach PIT-11 do końca lutego. Dlatego pierwsza fala zeznań wypada na początek marca, kiedy jest bardzo dużo zeznań podatkowych od osób fizycznych  nieprowadzących działalności gospodarczej. Drugim okresem jest połowa kwietnia, gdzie również rozliczenia składają osoby fizyczne, które się spóźniły, oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, którym wydaje się, że nie mogą złożyć zeznania wcześniej ze względu na konieczność wpłaty kwoty różnicy w podatku, o ile taką kwotę muszą wpłacić. Zeznania można skladać wcześniej, natomiast termin wpłaty upływa 30 kwietnia, czyli tutaj nie ma obligatoryjnego podejścia, że jeżeli składamy zeznanie, to w tym samym momencie musimy dokonać wpłaty. 

Ponadto, Ministerstwo Finansów, jak i pracownicy urzędów skarbowych, gorąco zachęcają podatników do składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej. Pani Palczewska wyjaśnia, że łęczycki urząd skarbowy od lat prowadzi akcje edukacyjne w tym zakresie.

- Gorąco zachęcamy do takiej formy rozliczeń. Organizujemy akcje i spotkania, gdzie wyjaśniamy podatnikom, jak można rozliczyć się przez internet. W urzędzie mamy komputer udostępniony podatnikom, aby mogli skorzystać z takiej formy. Jeżeli podatnik sam nie jest w stanie sam wypełnić takiego zeznania, pracownicy urzędu mu w tym pomogą. Uczulamy podatników, aby korzystali z takiego rozwiązania, ponieważ przede wszystkim nie muszą stać w kolejkach, ani nie muszą uiszczać opłat za znaczki pocztowe.

Dodatkowym plusem wypełnienia e-deklaracji jest to, że można ją wypełnić będąc w domu. Na stronie Ministerstwa Finansów (TUTAJ: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp) możemy znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Warto zaznaczyć, że zanim przejdziemy do wypełniania e-deklaracji, musimy pobrać najnowszą wersję Wtyczki.

Następnie wchodzimy w zakładkę Formularze oraz PIT, po czym z tabeli wybieramy wzór formularza, i zabieramy się za jego wypełnienie.

- Program nam bardzo wiele pomaga, ponieważ wystarczy, że zaznaczymy daną pozycję i on nam podpowie, co mamy wybrać – mówi pani kierownik – program sam wszystko wylicza, więc możliwość popełniania pomyłki rachunkowej jest minimalna.

E-deklaracje cieszą się coraz większą popularnością wśród podatników. W ubiegłym roku poprzez internet złożono 24% formularzy oraz prawie 37% formularzy PIT-36.

W tym roku termin składania zeznań podatkowych upływa 2 maja. Urząd Skarbowy w tym dniu będzie czynny do godziny 18:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE