Reklama

Ankieta w sprawie zmiany nazwy ulic Związku Walki Młodych oraz Hanki Sawickiej

Opublikowano:
Autor:

Ankieta w sprawie zmiany nazwy ulic Związku Walki Młodych oraz Hanki Sawickiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016, poz. 744), która weszła w życie z dniem 1 września 2016 r. przewiduje, że nazwy między innymi ulic, placów nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych regulacji. Pisma oraz postępowania sądowe, administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie cytowanej na wstępie ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. 

W przypadku naszego miasta nazwy dwóch ulic muszą ulec zmianie tj. Związku Walki Młodych i Hanki Sawickiej.

Zebranie opinii i propozycji od mieszkańców naszego miasta nastąpi w formie pisemnej poprzez wypełnienie dołączonej ankiety. Ankiety prosimy składać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Łęczycy, ul. M. Konopnickiej 14 (Kancelaria Urzędu - parter) w terminie do 16 sierpnia 2017 roku. Poniżej prezentujemy nazwy ulic, które zostały zgłoszone przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, Radnych Rady Miejskiej w Łęczycy oraz mieszkańców miasta. 

Propozycje nowych nazw ulic:

1.ul. Józefa Szczepańskiego 

Honorowy Obywatel Miasta Łęczycy. Pseudonim „Ziutek”, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz licznych akcji bojowych. Dowódca drużyny w oddziale „Parasol”, autor wiersza „Czerwona zaraza”. 

2.ul. Marii Ginter

Honorowy Obywatel Miasta Łęczycy. Uczestniczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej, biorąca czynny udział w powstaniu warszawskim. W latach okupacji niemieckiej była działaczką konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej. Pełniła rolę łączniczki w Powstaniu Warszawskim. 

3.ul. Antoniego Jana Szyllera

Urodzony 30.05.1906 roku w Łęczycy. Służył w personelu naziemnym jednostek lotniczych Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 

4.ul. Związku Walki Zbrojnej

Konspiracyjna organizacja wojskowa. Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 roku do 14 lutego 1942 roku, a następnie przemianowane na Armię Krajową. 

5.ul. Lucyny Sztompki 

Rodowita łęczycanka, wieloletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Łęczycy, nauczyciel młodzieży łęczyckiej, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej, wielki społecznik, współautorka wielu publikacji związanych z naszym regionem.

6.ul. Michała Rawicza Witanowskiego 

Wybitny regionalista, krajoznawca i historyk. Mieszkaniec miasta Łęczycy. Założyciel wielu lokalnych organizacji kulturalnych. Autor pierwszej monografii miasta Łęczycy z 1898 roku, dzięki której Łęczyca stała się znanym miastem nie tylko w Polsce ale i poza granicami. Powyższy katalog propozycji ulic jest otwarty, co oznacza że mieszkańcy miasta mogą zgłaszać swoje propozycje. 

Poniżej ankieta do pobrania

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE