Reklama

Bezpieczeństwo imprez sportowych. Jak kibicować bez agresji?

Opublikowano:
Autor:

Bezpieczeństwo imprez sportowych. Jak kibicować bez agresji? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Kibicowanie zespołom piłkarskim w Polsce wygląda zupełnie inaczej niż chociażby w Niemczech, Francji czy Hiszpanii. Na mecze piłkarskie w tych krajach przychodzi się całymi rodzinami i bez żadnych obaw o bezpieczeństwo.Fani rywalizujących zespołów siedzą razem na trybunach. Pojęcie wojny dotyczy tam walki na boisku i głośnego dopingu dla rywalizujących drużyn. U nas prawie zawsze kibiców jednej drużyny od drugiej trzeba separować, otaczać kordonami policji, a najpopularniejszy powód do bójki na ulicy czy osiedlu to niezgoda w preferencjach klubowych.

Warto dodać, że problem ten dotyczy nie tylko dużych miast i sławnych klubów. Fakty te stały się powodem zorganizowania debaty na temat szeroko pojętej kultury kibicowania.

Odbyła się ona dnia 29 października 2014 roku w Gimnazjum w Łęczycy i nosiła nazwę: Bezpieczeństwo imprez sportowych. Jak kibicować bez agresji? Udział w debacie wzięli uczniowie gimnazjum, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy, pedagodzy szkolni oraz nauczyciele. Debata ta przebiegała w dużym skupieniu oraz rozważaniach nad pytaniem zawartym w nazwie spotkania.

Naczelnik wydziału Prewencji KPP w Łęczycy przedstawił problemy dotyczące agresji oraz przemocy na meczach piłki nożnej. Następnie uczniowie dowiedzieli się jakie działania podejmowane są przez służby porządkowe w razie zagrożenia zdrowia bądź życia oraz jakiemu postępowaniu karnemu mogą podlegać w przypadku złamania obowiązującego regulaminu.

Uczestnicy brali aktywny udział w debacie zadając nurtujące ich pytania jak również pogłębiali wiedzę na temat działań przeciwko agresji. Ponadto podali wiele sugestii, a także pomysłów na temat edukowania kibiców w celu uniknięcia nieprawidłowych zachowań.

Jednym z wniosków wypracowanych podczas spotkania było przyjmowanie przez uczestników imprez masowych postawy asertywnej, nie poddawanie się manipulacjom i naciskom grupy chuliganów, okazywanie szacunku sportowcom przeciwnej drużyny, postawa fair play nie tylko na boisko, ale również na trybunach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE