Reklama

Brak porozumienia między gminą Grabów i gminą Daszyna ws. gazociągu

Opublikowano:
Autor:

Brak porozumienia między gminą Grabów i gminą Daszyna ws. gazociągu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Wspólne porozumienie między gminą Daszyna a gminą Grabów w sprawie budowy gazociągu w ramach projektu „Budowa lokalnej infrastruktury dystrybucji gazu ziemnego” oddala się. Przypomnijmy, że zanim doszło do jakichkolwiek rozmów, temat nabrał dość dużego rozgłosu, kiedy to wójt gminy Grabów Tomasz Pietrzak potencjalne porozumienie nazywał niekorzystnym dla gminy. - Klub radnych złożył uchwałę, w której zobowiązuje mnie do podpisania niekorzystnego porozumienia z gminą Daszyna, a którego nie załączyli do uchwały. Z informacji, które posiadam Grabów miałby zabezpieczyć około 4 mln zł na zakopanie rury w polu. A nikt nie byłby podpięty do tego rurociągu. Na podpięcie trzeba by drugie tyle środków – mówił wójt pod koniec maja. Z kolei wójt gminy Daszyna Zbigniew Wojtera miał inne zdanie o inwestycji i zwracał uwagę na wykorzystanie środków unijnych, dodając, że w interesie wójta jako sygnatariusza jest zadbanie o najkorzystniejsze warunki umowy. - Wójt gminy Grabów będzie sygnatariuszem tej treści. Rada daje tylko zielone światło, więc obawy wójta są nieuzasadnione ze względu na to, że to wójt realizuje postanowienia rady i on powinien zadbać o to, aby treść była najkorzystniejsza dla samorządu. Jeśli chodzi o treść, to jest ona przejrzysta, mamy gazociąg u siebie i możemy się nim podzielić, więc tak naprawdę, jeśli chodzi o korzyści to są one po stronie gminy Grabów.

Pod projektem uchwały podpisało się 5 radnych – Czesław Krawczyk (przewodniczący gminy), Ilona Derkowska, Józef Drozdowski, Henryk Pabin i Andrzej Starczyński, a uchwała miała być poddana pod głosowanie podczas wczorajszej sesji. 

Miała, gdyż jak się okazało, wnioskodawca złożył wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Wniosek został przyjęty, co wójt Tomasz Pietrzak skomentował na swoim blogu. 

- Dyskusja o gazie zdominowała dzisiejsze obrady i jestem niezmiernie szczęśliwy, że jednego z wnioskodawców porozumienia z Daszyną oświeciło! Panie Radny Drozdowski: dziękuję, że zaproponował Pan wyrzucenie tego bubla legislacyjnego z porządku obrad. Dziękuję, że zrozumiał Pan, że Gmina Grabów jest ważniejsza od Gminy Daszyna… Pomimo, że jest Pan moim zagorzałym przeciwnikiem, to przemówiła dziś przez Pana mądrość i czarny sen z Daszyną odszedł w siną dal… - napisał wójt. 

Czy to oznacza, że gmina Grabów całkowicie rezygnuje z gazu? Niekoniecznie. 

Tomasz Pietrzak zapowiada, że w czerwcu zostanie udostępniona ankieta mieszkańcom Grabowa, która będzie miała określić, czy istnieje zainteresowanie gazem, a następnie ma zostać przeprowadzona wstępna kalkulacja inwestycji. 

Mowa tu jednak o technologii gazu LNG, czyli skroplonym gazie ziemnym w ciekłym stanie skupienia, który podczas skraplania redukuje objętość o ponad 600 razy. Jedna czwarta gazu ziemnego, którym handluje się na świecie jest transportowana właśnie w tym stanie. Skraplanie gazu ziemnego wiąże się z dokładnym jego oczyszczeniem i dlatego jest to bardzo czyste paliwo, które po zmianie w postać gazową jest właściwie pozbawione wilgoci.

- Inwestycja polegałaby na instalacji stacji regazyfikacji i rozprowadzeniu lokalnej sieci do odbiorców. Jeżeli mieszkańcy Grabowa wyrażą zainteresowanie, to mniej więcej w ciągu roku od podpisania umowy może być zrealizowana taka inwestycja. Inwestorem jest potentat z branży dostaw tego typu gazu, póki co nie wymienię nazwy, bo znowu klub będzie rozsiewał jakieś ploty na targu – wyjaśnia na swoim blogu wójt gminy Grabów - Teraz kilka słów o kosztach. Gmina Grabów płaci 0 zł, a ponieważ jest to konsorcjum europejskie sami wykonują inwestycję, a spłaca się ona z płatności za gaz. W zależności od ilości odbiorców firma amortyzuje sobie inwestycję od 5 do 10 lat. Ile to kosztuje odbiorcę (czyli gospodarstwo domowe, firmę, urząd itd.)? Odbiorca płaci za przyłącze - średnio 60 zł/m instalacji od granicy działki do zaworu plus zakup kotła gazowego. Średniorocznie cena za gaz LNG wychodzi podobnie jak za gaz ziemny.

Do sprawy wrócimy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE