Reklama

Reklama

Budki lęgowe czekają na lokatorów

Opublikowano: wt, 20 lut 2018 08:41
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W Domu Kultury rozstrzygnięto konkurs na wykonanie budek lęgowych dla ptaków zamieszkujących miejski park. Ilość zgłoszonych prac pozytywnie zaskoczyła organizatorów. W ramach konkursu powstało aż 51 budek lęgowych, co potwierdza, że łęczycanom leży na sercu dobro skrzydlatych przyjaciół. Wybór nie był prosty, jednak po burzliwych obradach zdecydowano wyróżnić 8 ptasich domków.

Reklama

– Czy wiecie, dlaczego ogłoszony został konkurs na wykonanie budek? Pewnego razu obecny na sali radny miejski pan Paweł Kurczewski wybrał się na spacer do parku, gdzie stwierdził, że zawieszone tam budki są już stare i zniszczone, a ptakom przydałyby się nowe miejsca, gdzie będą mogły składać, a następnie wysiadywać jaja – mówiła do zgromadzonych dzieci dyrektor Domu Kultury Olga Kurowska.

Konkurs skierowany do uczniów łęczyckich szkół, ekologów, miłośników przyrody, majsterkowiczów oraz mieszkańców Królewskiego Miasta zorganizowany został przez Dom Kultury w Łęczycy, Burmistrza Miasta Łęczyca oraz Jednostkę Budżetową „Zieleń Miejska”. Prace można było przynosić do Domu Kultury do 9 lutego br.

– Bardzo się cieszę, że tak wielu z Was chciało poświęcić swój cenny czas, a także zachęcić domowników do wspólnej pracy przy budowie budek. Pomimo, że nie wszystkie budki zostały nagrodzone, myślę, że warto byście zabrali je ze sobą i powiesili w ogrodzie lub na działce – mówił pomysłodawca konkursu, radny miejski Paweł Kurczewski.

Aby budka została oceniona pozytywnie, musiała spełnić kilka warunków. Przede wszystkim powinna być trudna do splądrowania przez drapieżnika, zrobiona z surowego, nieheblowanego drewna, by zapewnić odpowiedni dla rozwoju piskląt mikroklimat, nie mieć szpar, dziur po sękach, ani być zagrzybiona. By budka izolowała od niskich i wysokich temperatur, deski wykorzystane do jej zrobienia, powinny być wystarczająco grube. Co ważne, by można ją było ponownie wykorzystać, musi dać się otworzyć i powtórnie zamknąć.

– Pomysłowość małych konstruktorów nie znała granic. Zastosowane rozwiązania zabezpieczające przed kotem lub kuną, a także sposoby zamykania budek sprawiły, że trzyosobowe jury, w którym zasiadałem, miało nie lada problem z przyznaniem nagród – mówił Przemysław Podwysocki.

Jednym z fundatorów nagród była Gmina Miasto Łęczyca. W imieniu wykonującej zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Moniki Kilar-Błaszczyk, upominki dla laureatów oraz nagrody pocieszenia wręczyła Sekretarz Miasta Renata Brygier.

– Myślę, że obok nagród rzeczowych, jakie otrzymały dzieci, największym wyróżnieniem będzie dla nich zawieszenie zwycięskich budek w miejskim parku. Mam nadzieję, że ze względu na swój ekologiczny charakter, spodobają się ptakom zamieszkującym park i będą sprzyjać wylęganiu piskląt – mówiła Sekretarz Miasta Renata Brygier.

Po uroczystym wręczeniu nagród, zwycięzcy pomaszerowali wraz z dyrektorem Jednostki Budżetowej „Zieleń Miejska” Karolem Niewiadomski do parku miejskiego, gdzie najpiękniejsze i najlepiej wykonane budki zostały przymocowane do drzew.

Poniżej zamieszczamy listę laureatów:

I miejsce – Oliwia Cywińska, SP 3 Łęczyca,

II miejsce – Klaudia Stefaniak, SP 4 Łęczyca,

II miejsce – Alan Marczak, SP 3 Łęczyca,

III miejsce – Eryk i Ksawery Galasińscy, SP 3 Łęczyca,

III miejsce – Olek Góralczyk, SP 3 Łęczyca.

Wyróżnienia otrzymali:

Michalina Sierakowska, SP 3 Łęczyca,

Adam Ferszowicz, SP 4 Łęczyca,

Adam Ławniczak i Mateusz Kołakowski, SP 1 Łęczyca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.