Reklama

Burmistrz o pensję zamierza walczyć w sądzie

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz o pensję zamierza walczyć w sądzie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Nowe wynagrodzenie burmistrza Krzysztofa Lipińskiego wciąż jest gorącym tematem. Przypomnijmy, że 13 września radni podczas sesji ustalili nowe wynagrodzenie włodarza – z 10 400 zł na 6 660 zł. Na tym historia się nie skończyła, ponieważ pod koniec września Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau zażądał wyjaśnień w tej sprawie. Po miesiącu okazało się, że wojewoda nie wydał rozstrzygnięcia nadzorczego, tym samym podtrzymując nowe zarobki burmistrza. Do tematu ponownie wrócił klub radnych „Dla Łęczycy”, który zaskarżył tę samą uchwałę, podając inne powody, dodatkowo skarżąc uchwałę radnych podjętą 4 października, która była odpowiedzią na poprzednie wezwanie wojewody. Wojewoda w tym przypadku również nie wydał rozstrzygnięcia nadzorczego. - Niestety, obecne interpretacje przepisów prawa uznają niczym nieskrępowane prawo radnych do dowolnej zmiany wynagrodzenia burmistrzowi i to niezależnie od absurdalności dołączonego do uchwały uzasadnienia. Nie ma również znaczenia, że uchwała rady miejskiej w Łęczycy, zawierająca wyjaśnienia radnych składane na wezwanie Urzędu Wojewódzkiego, w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie zawarli w uzasadnieniu została podjęta z naruszeniem prawa. Mimo to, uchwała na razie weszła w życie i obowiązuje - powiedział Jakub Pietkiewicz, tym samym potwierdzając aktualność uchwały ustalającej nowe wynagrodzenie włodarza. Jak dodaje pełnomocnik sprawa skierowana zostanie do sądu.

- W tym miesiącu burmistrz wezwał łęczycką radę miejską do usunięcia naruszenia prawa, co było warunkiem skierowania sprawy do Sądu Administracyjnego - mówi J. Pietkiewicz. - W związku z bezzasadną zmianą warunków płacowych, burmistrzowi przysługuje również odwołanie od decyzji obniżającej wynagrodzenie do Sądu Pracy. Sądy Pracy unieważniały już tego typu uchwały rad miejskich i przyznawały odszkodowania wójtom i burmistrzom.  

Pełnomocnik uchwałę radnych nazywa „skandaliczną”, dodając, że działania burmistrza Lipińskiego są korzystne dla miasta, a sama uchwała nie miała podstaw do jej przyjęcia. 

- Jestem przekonany, że skandaliczna uchwała rady miejskiej w Łęczycy o obniżeniu wynagrodzenia burmistrzowi długo się nie utrzyma, chociażby z powodu ewidentnego braku podstaw do jej podjęcia. Praca burmistrza Lipińskiego przynosi wymierne korzyści dla miasta i dodatkowo jest pozytywnie oceniana przez wszystkie nadzorujące instytucje – zakończył Pietkiewicz. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE