Reklama

Burmistrz z mniejszą pensją? Wojewoda żąda wyjaśnień

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz z mniejszą pensją? Wojewoda żąda wyjaśnień - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 27 września rada miejska otrzymała pismo od wojewody łódzkiego, które dotyczyło zawiadomienia o uzasadnieniu uchwały obniżającej wynagrodzenie burmistrza.Do decyzji radnych o zmniejszeniu pensji Krzysztofa Lipińskiego doszło 13 września. Klub Radnych „Od Nowa” złożył projekt uchwały ustalający nowe wynagrodzenie włodarza – z 10 400 zł na 6 660 zł, natomiast radni głosami 9 „za” i 4 „przeciw” podjęli uchwałę. Radni uchwalili – burmistrz będzie zarabiał mniej

Po zaistniałej sytuacji burmistrz wydał pismo do organu nadzoru, w którym kwestionuje on prawdziwość faktów wskazanych w uzasadnieniu do uchwały.

- Ocena legalności przedmiotowej uchwały będzie możliwa a nie iluzoryczna w przypadku, gdy uchwała będzie zawierać uzasadnienie pozwalające na ocenę tej legalności. Zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym wymóg uzasadnienia uchwały obniżającej wynagrodzenie wójta wynika z wymogu działania na podstawie prawa w połączeniu z zasadą zaufania, która rodzi po stronie organów władzy publicznej obowiązek motywowania swych postanowień. Jest to obowiązek z zakresu standardów demokratycznego państwa oraz element zasady jawności działania władzy publicznej. Tym samym o ile oceny zawarte w uzasadnieniu nie są przedmiotem oceny legalności uchwały o tyle może nim być ocena prawdziwości faktów wskazanych w uzasadnieniu, które w przypadku tego rodzaju uchwały jest obligatoryjne - czytamy w piśmie, nadanym przez wojewodę.

Teraz w ciągu 5 dni od doręczenia zawiadomienia radni muszą złożyć wyjaśnienia do wojewody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE