Reklama

Reklama

Czarny kot, stłuczone lustro, wstawanie lewą nogą… Czego jeszcze unikać w piątek 13-tego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Czarny kot, stłuczone lustro, wstawanie lewą nogą… Czego jeszcze unikać w piątek 13-tego? - Zdjęcie główne

Czego unikać w piątek trzynastego? | foto poglądowe/pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Dziś piątek 13-tego – dzień, który wielu osobom kojarzy się szczególnie pechowo. W tym roku wypada tylko raz. Na pewno słyszeliście o kilku najpopularniejszych przesądach, zabobonach i wróżbach z nim związanych. Tymczasem postaramy się przybliżyć nieco więcej z nich i zastanowić się, czy faktycznie jest się czego obawiać.

Reklama

1. Strzeż się czarnego kota

W średniowieczu – kiedy rozwijało się chrześcijaństwo, pogan, którzy czcili koty, oskarżano o bratanie się z diabłem. W ten sposób czarny kot stał się ucieleśnieniem sił nieczystych. Zaczęto wierzyć, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez Lucyfera i w związku z tym trzeba bardzo uważać – czytamy na portalu nianio.com.pl.

2. Nie oglądaj się za siebie i nie zawracaj z drogi 

Taki przesąd funkcjonuje od dawna w wielu kulturach. Dawni Słowianie zabraniali odwracać się po zerwaniu kwiatu paproci w Noc Świętojańską. Wierzyli, że za taki czyn duchy strzegące talizmanu urwą delikwentowi głowę. Jeśli już obejrzymy się za siebie lub zawrócimy skądś powinniśmy usiąść na chwilę lub zakręcić się wokół własnej osi, żeby uniknąć pecha.

3. Nie zbijaj lustra

Jeśli stłuczesz lustra, czeka cię 7 lat nieszczęścia. W dodatku duchy je zamieszkujące, zaczynają mścić się za zniszczenie ich siedziby. Przekonanie, że nieszczęścia będą trwały 7 lat, zawdzięczamy Rzymianom, którzy uważali, że tyle właśnie trzeba, aby ciało i dusza człowieka się odnowiły i przestał działać stary pech.

4. Nie wstawaj z łóżka lewą nogą

Od dawna lewa strona ciała uważana jest za tę gorszą. Wstawanie więc o poranku lewą nogą zapowiada zły dzień, w którym mogą wydarzyć się nieprzyjemne rzeczy.

5. Nie przechodź pod drabiną

W tym przypadku interpretacji tego przesądu jest naprawdę wiele. Jedna z nich zaznacza, że przejście pod drabiną ma w jakiś sposób obrazić Trójcę Świętą i przywołać diabła, który przyniesie nieszczęście. Co zrobić, aby tego uniknąć? Wymyślić życzenie podczas przechodzenia, cofnąć się i przejść tyłem lub nie przechodzić w ogóle.

6. Nie zabijaj pająka

Przesądy mówią, że zabicie pająka powoduje nieszczęście lub rychły pech, nadchodzącą niezgodę, duże straty finansowe i ulewny deszcz. Jeśli zauważymy pająka najlepiej pozostawić go w miejscu lub wynieść za drzwi. 

7. Nie ścinaj kołtuna na głowie

Według wierzeń ludu kołtun należało nosić do czasu, aż dojrzeje i dobrze już sfilcowany sam odpadnie od głowy. Przedwczesne jego usunięcie mogło spowodować u jego nosiciela tragiczne skutki z kalectwem i śmiercią włącznie. Najczęściej mówiło się jednak o oślepnięciu.

8. Nie wynoś śmieci po zachodzie słońca

Zgodnie z powszechnymi przekonaniami wyrzucane wieczorem śmieci mogą uwikłać wszystkich domowników i przyczynić się do pojawienia się problemów finansowych. Dobrobyt, dobre samopoczucie i szczęście wyjdą z domu razem ze śmieciami.

9. Gdy zobaczysz zakonnicę, spluń przez lewe ramię

Tego, kto zobaczy zakonnicę poza klasztorem, niechybnie spotka pech. Przesąd mówi, że po takim spotkaniu ktoś w najbliższym otoczeniu zachoruje lub umrze. Aby tego uniknąć, warto splunąć przez lewe ramię.

10. Nie stawiaj butów na stole

Według jednych stawianie butów na stole przynosi pecha, inni uważają, że to zwiastuje kłótnię. Mówi się też, że właściciel tychże butów zbankrutuje, a w domu, w którym buty stoją na stole, zabraknie jedzenia. Tak czy inaczej – nic dobrego z tego nie będzie – podaje Dziennik Polski. 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE