Reklama

Czynna stacja trafo niebezpieczna dla mieszkańców

Opublikowano:
Autor:

Czynna stacja trafo niebezpieczna dla mieszkańców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Podczas ostatniej sesji Rady Miasta głos zabrała pani Budzińska, mieszkanka Łęczycy, która zwróciła się do radnych z problemem dotyczącym stacji trafo i działki jej sąsiadującej.- Zwracam się z prośbą o zezwolenie na odsprzedanie mi części sąsiadującej mojej działki. To jest budynek stacji trafo. Zarówno teren, jak i budynek należą do Urzędu Miasta Łęczyca. Działka wcina się w środek mojej posesji powodując utrudnienia w jej zagospodarowaniu. Przed laty obydwie nieruchomości stanowiły jedną działkę. Teren o którym występuję został wywłaszczony na potrzeby zasilania osiedla mającego powstać na działce będącej obecnie moją własnością, wobec której również istniały plany wywłaszczeniowe, ale jednak nie zostały zrealizowane. W budynku nie zainstalowano żadnych urządzeń energetycznych, a podzielono w sposób uwłaczającym zasadom urbanistyki. Zakład energetyczny nie był zainteresowany ani działką, ani budowlą.  W 2000 roku wystąpiłam do ówczesnego burmistrza o odsprzedanietego terenu, jednak otrzymałam decyzję odmowną. Pismami z 2002 i i 2003 roku prosiłam chociaż o wyrażenie zgody o ogrodzenie działek bez roszczeń własności. Rozwiązanie to pozwalało uniknąć dodatkowych kosztów 40metrów ogrodzenia, poprawiłoby to estetykę otoczenia oraz zabezpieczyłoby obie działki przed dewastowaniem przez wandali. Na powyższe również nie uzyskałam zgody - tłumaczyła kobieta.

W 2008 roku pani Budzińska ponowiła prośbę, jednak radni znów sprzeciwili, argumentując, iż budynek będzie niezbędny do zapewnienia energii elektrycznej do budynków mieszkalnych, jakie Spółdzielnia Mieszkaniowa "Łęczycanka"  zamierzała wybudować.  

- Operator Energa SA poinformował, iż na wskazanej działce posiada jedynie położoną linie kablową średniego napięcia 15kW oraz, że została ona położona z zamysłem projektowanego osiedla Wojska Polskiego. Póki co zakład energetyczny nie był zainteresowany wykupieniem działi. W obliczu potrzeb mieszkańców osiedla musiałam zrezygnować z planów kupna kontrowersyjnego terenu. Potrzeby tylu ludzi były bezsprzecznie ważniejsze. Miałam jedynie nadzieję, że urząd zgodzi się zamienić się ze mną działkami w ten sposób, że stałabym się właścicielką terenów wcinających się w moją działkę, w zamian przekazując taki sam obszar ze swojej nieruchomości, położony przy brzegu granicy. Czekałam zatem na przewidywany rozwój osiedla. Dowiedziałam się, że zakład energetyczny jest zainteresowany wykorzystaniem budynku do podłączenia prywatnego inwestora  zlokalizowanej przy ulicy Kaliskiej 23. Z wcześniejszych zapewnień  pana Antczaka, dyrektora zakładu energetycznego  wynikało, że inwestor ten otrzymał inne warunki  zasilania przy staraniu się o pozwolenie na budowę. Dziwi mnie wobec tego ich zmiana. Nowe warunki godzą wobec tego w moją własność i stanowią niebezpieczeństwo dla mieszkańców bloku przy ulicy Belwederskiej 38. Są wygodniejsze dla tego potentata, który ma zamiar prowadzić dwie wielkie sieci handlowe. Jeżeli pan burmistrz zaakceptuje proponowane przez zakład warunki dla nowego obiektu, zezwoli tym samym na wyposażenie w transformatory dotychczasowej atrapy stacji trafo, co uncestwi plany bycia uciążliwego sąsiedztwa. Spowoduje to uniemożliwienie zakupu mojej posesji od strony południowej ze względu na zachowanie obowiązujących odległości od takich urządzeń, pasów ochronnych  i służebności  wobec zakładu energetycznego. Dla dobra większości  liczby mieszkańców musiałąm się zgodzić. Dlaczego jednak mam przegrać z pojedyńczym, prywatnym z zewnątrz inwestorem. Znane są utrudnienia, jakie funduje zakład energetyczny małym miejscowym inwestorom, którzy na podłączenie swoich obiektów czekają latami. Inwestor o którym mowa jest ewidentnym przykłądem na to, że sieci handlowe najpierw stawiają budynki  w takich miastach jak nasze, a następnie wymuszają wszelkie podłączenia energetyczne, jak i wodnokanalizacyjne. Nie mogę wyrazić zgody na zakopanie kabla przy moim ogrodzeniu, gdyż spowoduje to  wspomniane wcześniej ograniczenie w zabudowie mojej posesji. Również mieszkańcy bloku są zaniepokojeni i oburzeni tak bliskim sąsiedztwem czynnej stacji trafo od której odległość wynosi 11 metrów, zamiast wymaganych 15. Tym bardziej, że wokół budynku są ławki, na których wypoczywają.  Zakład energetyczny powinien zmienić warunki zasilania budynku - kontynuowała.

Jedynym rozwiązaniem jest rozpatrzenie prośby przez burmistrza.

- Byłem w grupie tych radnych, którzy głosowali niestety, przykro mi, głosującej dla dobra i rozwoju Łęczycy, a nie pani. Proszę złożyć pismo do sekretariatu i zostanie ono rozpatrzone przez burmistrza, odpowiednie służby. Decyzję ostateczną podejmą radni - mówił przewodniczący Zenon Koperkiewicz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE