Reklama

Dla kogo nagroda im. Benedykta Polaka?

Opublikowano:
Autor:

Dla kogo nagroda im. Benedykta Polaka? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności W dniu 8 lutego odbyło się na Zamku w Łęczycy zebranie Kapituły nagrody im. Benedykta Polaka mające wyłonić laureatów tegorocznej nagrody. W wyniku dyskusji i głosowania nad zgłoszonymi kandydaturami wybrano jako laureata nagrody głównej, przyznawanej dla obywatela polskiego, profesora doktora habilitowanego Jerzego Gąssowskiego. 

Profesor Jerzy Gąssowski jest nestorem polskiej archeologii (nadal czynnie wykonującym swój zawód), znakomitym specjalistą w dziedzinie archeologii wczesnego średniowiecza Europy, pradziejów sztuki, kultury Celtów w starożytności i średniowieczu oraz dziejów i kultury Indian Ameryki Północnej. Głośnym echem w mediach odbiło się sensacyjne odkrycie w 2008 roku przez zespół profesora Gąssowskiego grobu w katedrze Fromborskiej zawierającego szczątki wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Ponadto profesor Gąssowski w 1962 roku odnalazł w Sandomierzu najstarsze w Europie figury szachowe pochodzące z XII wieku. 

Z kolei nagroda dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi przypadła w tym roku Owenowi Gingerich’owi, amerykańskiemu emerytowanemu profesorowi astronomii i historii nauki Uniwersytetu Harvarda oraz starszemu astronomowi Obserwatorium Instytutu Smithsoniańskiego. Profesor Owen Gingerich od lat współpracuje z polskimi uczonymi nad spuścizną Mikołaja Kopernika. Dla podkreślenia zasług na polu naukowym jedna z asteroid nazwana została „Gingerich”. W zakresie historii nauki najważniejszą jego publikacją jest dzieło w którym podsumowuje trzydziestoletnie badania nad identyfikacją w świecie oryginałów głównego dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium caelestium i – przede wszystkim – analiza marginaliów znajdujących się w dwóch pierwszych wydaniach dzieła polskiego astronoma. Trzy książki Owena Gingericha zostały przełożone na język polski: Książka, której nikt nie przeczytał (2004), Mikołaj Kopernik: gdy Ziemia stała się planetą (2005) oraz Boski wszechświat (2009).

Ponadto członkowie Kapituły uhonorowali wyróżnieniami dwie osoby. Za osiągnięcia w dziedzinie eksploracji nagrodzono Małgorzatę Wojtaczkę, tegoroczną zdobywczynię bieguna południowego oraz Tomasza Mazura, etnologa, podróżnika i pisarza za jego wkład w rozwijanie dialogu międzykulturowego. 

Małgorzata Wojtaczka jest biologiem, uczestniczką i współorganizatorką wielu wypraw speleologicznych, żeglarskich oraz ekspedycji w rejony polarne. 18 listopada 2016 roku rozpoczęła samotną wyprawę na biegun południowy, którą zakończyła osiągnięciem celu 25 stycznia 2017 roku. Należy podkreślić, że Małgorzata Wojtaczka jest pierwszą Polką, która pieszo i bez asysty zdobyła biegun południowy. W ciągu 69 dni przebyła 1300 km w temperaturach dochodzących do minus 34 ºC (przy dużym wietrze temperatura odczuwalna - minus 45 ºC). Z powodu ciężkich warunków atmosferycznych wyprawa przedłużyła się o ponad tydzień a ostatnią dobę podróżniczka maszerowała bez przerw. 

Tomasz Mazur jest etnologiem, podróżnikiem i literatem, od trzydziestu lat mieszkającym w Niemczech. Jest autorem książki „Mozaika indyjska”, zdaniem specjalistów, jednej z najbardziej wnikliwych i celnych analiz indyjskiej kultury, co uczyniło z publikacji klucz do poznania tego kraju. Tomasz Mazur w swoich podróżach jest nie tylko obserwatorem, ale poznaje świat z wyczuciem i zrozumieniem godnym filozofa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE