Reklama

Reklama

Dlaczego dopalacze są niebezpieczne?

Opublikowano: śr, 13 kwi 2016 08:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 11 kwietnia uczniowie Gimnazjum im. Św. Faustyny w Świnicach Warckich uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. „Bumerang” wystawionym przez krakowski Teatr Profilaktyki „Kurtyna”. Przedstawienie to miało odpowiedzieć na pytania: czym są dopalacze, dlaczego nie warto z nimi eksperymentować oraz gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia? Dopełnieniem tego, co młodzież zobaczyła na scenie, były warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas drugich.Tematyka poruszona podczas tego spotkania wpisuje się w cykl zajęć realizowanych wśród gimnazjalistów w ramach Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi pod hasłem: „DOPALACZOM MÓWIMY STOP - WYBIERAMY ZDROWIE”.

Reklama

W zakresie realizacji tej kampanii uczniowie uczestniczą w 5-godzinnych zajęciach warsztatowych, na których nie tylko zdobywają podstawową wiedzę na temat tych „środków kolekcjonerskich”, ale również uczą się konstruktywnego rozwiązywania problemów, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, asertywności i przewidywania skutków swoich zachowań. Najlepszą profilaktyką jest bowiem psychologiczne wsparcie młodego człowieka, by miał pozytywny obraz samego siebie, efektywnie wyznaczone cele, radził sobie z impulsami i negatywnymi emocjami.

A czym właściwie są dopalacze? Pewnie każdy, mniej lub więcej, słyszał na ich temat z prasy, radia, telewizji. Media systematycznie dostarczają nam informacji o eksperymentowaniu z dopalaczami, które dla wielu osób skończyło się tragicznie. Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mają wpływ na układ nerwowy. Pod względem działania nie różnią się od narkotyków, ale ich skład nie jest do końca znany. Wiele tych produktów zawiera mieszanki różnych substancji, a ich oddziaływanie łączy się w sposób niełatwy do przewidzenia. Zażywanie dopalaczy wywołuje często poważne konsekwencje fizjologiczne związane z zaburzeniami pracy mózgu czy układu krążenia. Wbrew temu co propagują handlarze dopalaczami, ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych czy śmierci jest wysokie. Oczywistym skutkiem stosowania dopalaczy jest uzależnienie wyniszczające organizm.

Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie znali skutki zażywania dopalaczy i sami potrafili zdecydować, że nie będą po nie sięgać.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.