Reklama

Reklama

Dzieci pod czujnym okiem policjanta zdawały egzamin na kartę rowerową

Opublikowano: wt, 13 cze 2017 12:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W ciągu ostatnich dwóch dni dzieci z pięciu szkół podstawowych z powiatu łęczyckiego zdawały egzaminy na kartę rowerową, nie obyło się bez przypomnienia zasad bezpiecznych zachowań na drodze.Nie tylko przepisy ale również rozsądek, zasada ograniczonego zaufania i zdolność przewidywania różnych niebezpiecznych sytuacji z jakimi można zetknąć się będąc uczestnikiem ruchu drogowego może ustrzec nas przed wieloma tragediami.

Reklama

Z takim przesłaniem, praktycznymi wskazówkami i przykładami niebezpiecznych zdarzeń z drogi z uczniami Szkół Podstawowych w Górze Świętej Małgorzaty, Sług, Kadzidłowej, Wilczkowic i Leźniczki Małej spotkali się asp. Krzysztof Szewczyk, asp. Dariusz Joachimiak i sierż. Małgorzata Rosalska z wydziału ruchu drogowego łęczyckiej komendy. Dzieci pod czujny okiem policjantów pisały test z wiedzy teoretycznej oraz sprawdzały swoje umiejętności jazdy rowerem w praktyce. Mundurowi korzystając ze sposobności spotkania omówili elementy wyposażenia roweru oraz obowiązki rowerzysty.

Przypominamy:

Uprawnienia do jazdy rowerem.

 Osoba dorosła nie potrzebuje żadnych uprawnień do poruszania się rowerem. Uprawnień takich, w postaci karty rowerowej, potrzebuje osoba niepełnoletnia między 10 a 18 rokiem życia. Natomiast dziecko do 10 roku życia może się poruszać rowerem wyłącznie pod opieką dorosłego i formalnie traktowane jest jak pieszy. W praktyce rowerzysta ma obowiązek stosować się do:

• ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

• znaków i sygnałów drogowych określonych w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych

• przepisów wynikających wprost z Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym oraz Konwencji Wiedeńskiej o Znakach i Sygnałach Drogowych UWAGA: Istotne zmiany dotyczące ruchu rowerów zostały wprowadzone w noweli ogłoszonej w 2011 r.

Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone w:

     co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
    dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
    światła:

- z przodu co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

- z tyłu co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Światła pozycyjne mogą być migające i mogą być zdemontowane, jeżeli nie ma obowiązku używania ich podczas jazdy.

Dodatkowo dopuszcza się umieszczenie świateł odblaskowych:

a) barwy żółtej samochodowej:

- na bocznych płaszczyznach kół roweru (z każdego boku pojazdu powinny być widoczne co najmniej po jednym na przednim oraz na tylnym kole),

- na pedałach roweru;

b) barwy białej z przodu roweru.

Dopuszcza się także odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczonego na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Kierujący rowerem:

- jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

-dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

-kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu

jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

czepiania się pojazdów.

- Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

- Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

• opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,

 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.