Reklama

Dzień dawcy szpiku w ZSP nr 1 w Łęczycy

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych odwiedzili przedstawiciele Fundacji DKMS Polska zajmującej się pozyskiwaniem potencjalnych dawców szpiku kostnego i komórek macierzystych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej zainteresowani wpisaniem się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych.Podczas prelekcji uczniowie uzyskali informacje dotyczące działalności Fundacji DKMS Polska oraz sposobów pozyskiwania dawców komórek macierzystych oraz szpiku kostnego. Dowiedzieli się, kto może zostać dawcą, jakie schorzenia i przyjmowane leki dyskwalifikują potencjalnego dawcę.

Wolontariusze DKMS przybliżyli uczniom jak przebiega proces pobrania komórek macierzystych bądź szpiku kostnego, jak się do niego przygotować oraz jakie ryzyko się z tym wiąże. Młodzież obejrzała również spoty reklamowe zachęcające do dołączenia do grona potencjalnych Dawców oraz relacje Dawców i pacjentów, którzy wrócili do zdrowia dzięki działalności Fundacji.

Po części teoretycznej wolontariusze Fundacji pobrali od młodzieży deklaracje oraz wymazy z wewnętrznej części policzka, na podstawie których, po sporządzeniu profili genetycznych uczniów, zostaną oni wpisani do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Jeśli znajdzie się osoba potrzebująca będąca "genetycznym bliźniakiem" potencjalnego dawcy, DKMS kontaktuje się z dawcą w celu sprawdzenia gotowości dawcy do udzielenia pomocy.

Ilość oraz rodzaj pytań i wątpliwości zgłaszanych przedstawicielom Fundacji DKMS Polska oraz koordynatorowi spotkania p. Annie Błaszczyk świadczą o dojrzałości uczniów oraz poczuciu odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Uczniowie, którzy podczas spotkania nadal wahali się, jaką decyzję podjąć dowiedzieli się, iż informacje dotyczące wpisu do Bazy widnieją na stronie www Fundacji (http://www.dkms.pl). Na stronie tej można również zamówić pakiet rejestracyjny, który Fundacja przesyła bezpłatnie potencjalnemu Dawcy. Pakiet wraz z samodzielnie pobranym wymazem należy odesłać Fundacji drogą pocztową.

Była to kolejna akcja Szkolnego Koła PCK mająca za zadanie promowanie właściwych postaw obywatelskich i niesienie bezinteresownej pomocy bliźniemu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE