Wolontariusze DKMS przybliżyli uczniom jak przebiega proces pobrania komórek macierzystych bądź szpiku kostnego, jak się do niego przygotować oraz jakie ryzyko się z tym wiąże. Młodzież obejrzała również spoty reklamowe zachęcające do dołączenia do grona potencjalnych Dawców oraz relacje Dawców i pacjentów, którzy wrócili do zdrowia dzięki działalności Fundacji.
Po części teoretycznej wolontariusze Fundacji pobrali od młodzieży deklaracje oraz wymazy z wewnętrznej części policzka, na podstawie których, po sporządzeniu profili genetycznych uczniów, zostaną oni wpisani do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Jeśli znajdzie się osoba potrzebująca będąca "genetycznym bliźniakiem" potencjalnego dawcy, DKMS kontaktuje się z dawcą w celu sprawdzenia gotowości dawcy do udzielenia pomocy.
Ilość oraz rodzaj pytań i wątpliwości zgłaszanych przedstawicielom Fundacji DKMS Polska oraz koordynatorowi spotkania p. Annie Błaszczyk świadczą o dojrzałości uczniów oraz poczuciu odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Uczniowie, którzy podczas spotkania nadal wahali się, jaką decyzję podjąć dowiedzieli się, iż informacje dotyczące wpisu do Bazy widnieją na stronie www Fundacji (http://www.dkms.pl). Na stronie tej można również zamówić pakiet rejestracyjny, który Fundacja przesyła bezpłatnie potencjalnemu Dawcy. Pakiet wraz z samodzielnie pobranym wymazem należy odesłać Fundacji drogą pocztową.
Była to kolejna akcja Szkolnego Koła PCK mająca za zadanie promowanie właściwych postaw obywatelskich i niesienie bezinteresownej pomocy bliźniemu.