- Kiedyś czytałem relację jednego z powstańców. Na pytanie, czemu poszedł walczyć odpowiedział „Miałem 17 lat, nawet moje młodsze koleżanki poszły do Powstania, to jak ja mogłem nie iść?”. Tym ludziom należy się szacunek za ich odwagę i patriotyzm – mówi pan Michał.
W ciągu 63 dni ciężkich walk 16 tys. polskich żołnierzy poległo lub zostało uznanych za zaginionych, 20 tys. zostało rannych a 15 tys. wzięto do niewoli. Oprócz tego, w wyniku masakr cywilów urządzanych przez Niemców, nalotów i ostrzałów artyleryjskich zginęło do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy, a sama stolica w żadnym stopniu nie przypominała już przedwojennego „Paryża wschodu”.
- Najlepsza młodzież omywała swoją krwią bruki tego miasta. Tak się miłuje. Nie ma miłości bez ofiary. Przez taką miłość zyskuje się prawo do ojczyzny. Dlatego młodzież gotowa była na wszystko. Zdolna była walczyć o wolność – mówił w 1972 r. Stefan Wyszyński.
"Dziś idę walczyć Mamo" - 72. rocznica warszawskiego zrywu
Opublikowano:
Autor: toza
Przeczytaj również:
AktualnościDla jednych heroiczny boj o niepodległość, dla innych walka z góry skazana na niepowodzenie. Powstanie Warszawskie wciąż budzi emocje i ogrom dyskusji. Nie zmienia to jednak faktu, że zwłaszcza dziś, w rocznicę wybuchu Powstania, żołnierzom zrzeszonym w Armii Krajowej należy się oddanie należnej im czci.- Dzień ten jest historycznie piękny. Rocznica Powstania Warszawskiego. Dzień ten jest nie tylko piękny, ale też historycznie bardzo ważny, bo kiedy wybiła godzina „W”, poderwali się warszawiacy do zbrojnej walki o należną narodowi wolność – mówił równo 16 lat temu kardynał Henryk Gulbinowicz.
Dziś, punktualnie o godz. 17, w większości polskich miast, w tym również w Łęczycy, zawyją syreny a życie na chwilę się zatrzyma. To symboliczne upamiętnienie powstańców ma miejsce co rok.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE