Reklama

Fotoradary pojawią się w Łęczycy?

Opublikowano:
Autor:

Fotoradary pojawią się w Łęczycy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Niewykluczone, że w okolicach Łęczycy wkrótce pojawią się fotoradary. Wszystko za sprawą planów Inspekcji Transportu Drogowego, która zamierza znacznie rozbudować system automatycznego nadzoru nad kierowcami.Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, jednak ITD już teraz ostrzega: urządzenia kontrolujące prędkość pojawią się także na drogach, na których dotąd ich nie było. Wśród nich wymienia się także drogi lokalne (głównie są to drogi gminne, w rzadszych przypadkach także drogi powiatowe).  Na tych drogach obowiązują dwie prędkości. W terenie zabudowanym jest to 30 bądź 40 km/h, poza terenem zabudowanym 40 i 50 km/h.Do 2016 roku na tych drogach swoje fotoradary ustawiały straże gminne i miejskie (później decyzją parlamentu odebrano im takie prawo). Jeśli chodzi o nasze miasto, to łęczyccy municypalni byli niechętni do stosowania tego typu urządzeń, co spotykało się z dużą aprobatą kierowców. Prawdopodobne jednak, że Inspekcja Transportu Drogowego będzie mniej wyrozumiała, i wkrótce na drogach gminnych pojawią się nowe fotoradary.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zaczął rozbudowę sieci fotoradarów. Właśnie wpłynęły do niego dwie oferty na przygotowanie studium wykonalności projektu o nazwie „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”.

Z przetargu ogłoszonego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego wynika, że rozbudowa sieci fotoradarów potrwa do 2023 r. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, nie określono, ile urządzeń przybędzie. Wiadomo, że projekt unijny obejmie 600 urządzeń. Z tym że część będzie nowych, a część obecnie używanych (m.in. 400 fotoradarów stacjonarnych i 29 systemów odcinkowego pomiaru prędkości) zostanie zmodernizowana.

– Może więc się okazać, że np. z tych 600 urządzeń wskazanych w projekcie 400 to będą nowe maszty, a 200 obejmie modernizacja już stojących przy drogach. Wówczas ogólna liczba rejestratorów wzrosłaby z obecnych 400 do 800. Ale jakie to konkretnie będą proporcje, okaże się po przygotowaniu studium wykonalności projektu – mówi jeden z inspektorów dla Dziennika Gazety Prawnej.

Zdania kierowców w temacie fotoradarów są podzielone. Część uważa, że spełniają swoje zadanie i przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

- To prawda, jednak nadal mam w pamięci, jak straże gminne ustawiały fotoradary na prostych, mało uczęszczanych drogach, schowane za drzewami. Zresztą wydaje się, że część masztów, które obecnie stoją przy polskich drogach także służy tylko wyciąganiu pieniędzy od kierowców. Czy pomysł, by urządzeń było więcej jest dobry? Osobiście bym z tym polemizował – mówi pan Paweł, kierowca w jednej z łęczyckich firm.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE