Reklama

Reklama

Francuski pomnik Jana Pawła II trafi do Tumu?

Opublikowano: pt, 3 lis 2017 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W Polsce niemałym echem odbiła się sytuacja z Francji, gdzie tamtejsza Rada Stanu potwierdziła werdykt Sąd Administracyjnego w Rennes i nakazała usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II postawionego w mieście Ploërmel w Bretanii. Władze usuwać krzyża nie chcą, a możliwym rozwiązaniem jest zmiana jego lokalizacji. Premier Beata Szydło zadeklarowała chęć przejęcia pomnika, a z kolei ks. proboszcz Piotr Nowak z tumskiej kolegiaty napisał list do pani premier, w którym zaproponował nową lokalizację - Tum.

Reklama

Spór narodził się w 2006 roku, kiedy władze miasteczka podjęły decyzję o postawieniu pomnika. Sam pomnik dla protestujących nie był problemem, a krzyż, który według stowarzyszenia Libre Pensée du Morbihan, jest ostentacyjny i niezgodny z konstytucją francuską, która głosi, że Francja jest państwem świeckim.

Władze z kolei tłumaczyły, że pomnik ma uczcić Jana Pawła II nie jako osobę Kościoła, lecz jako męża stanu. Tłumaczenia nie wystarczyły, dlatego sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego w Rennes, który w 2015 roku nakazał usunięcie krzyża, a jego werdykt podtrzymała Rada Stanu. 

Mer miasta Ploërmel ma dwa wyjścia: musi usunąć krzyż lub usunąć cały pomnik. Potencjalnym kompromisem może być przeniesienie pomnika. 

Wolę jego przejęcia wyraziły władze węgierskiego miasta Tata, a także premier Beata Szydło. W tym drugim przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że pomnik trafi do Tumu, ponieważ proboszcz parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego  ks. Piotr Nowak napisał do premier rządu list, w którym zadeklarował chęć przejęcia pomnika. 

- To jest dla mnie jeden z najprzeraźliwszych "znaków czasu"- napisał proboszcz parafii.

Jest jeszcze za wcześnie, aby spekulować czy pomnik rzeczywiście do Tumu trafi, niemniej za pośrednictwem fanpage’a tumskiej kolegiaty 28 października poinformowano o tym fakcie. 

Do sprawy wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.