Reklama

Gmina Grabów i gmina Daszyna wybudują gazociąg? „To może być afera wszechczasów”

Opublikowano:
Autor:

Gmina Grabów i gmina Daszyna wybudują gazociąg? „To może być afera wszechczasów” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Czy gmina Daszyna we współpracy z gminą Grabów wybuduje gazociąg w ramach projektu „Budowa lokalnej infrastruktury dystrybucji gazu ziemnego”? Do urzędu gminy w Grabowie w poniedziałek (22 maja) wpłynęło pismo mówiące o zawarciu porozumienia między gminami. O idei współpracy mówi wójt gminy Daszyna Zbigniew Wojtera, który podkreśla, że czasu na czerpanie z funduszy europejskich jest coraz mniej. Natomiast sama inwestycja  jest potrzebna mieszkańcom i potencjalnym inwestorom. – Pojawił się pomysł, aby zrealizować wspólną inicjatywę, czyli rozbudowę sieci gazowej na terenie gminy Grabów, w związku z tym muszą być zawarte stosowne porozumienia. Wiadomo, radni muszą wyrazić zgodę na to działanie, a jeżeli chodzi o gminę Daszyna, to taki gazociąg ma na swoim terenie. Teraz są jeszcze dostępne fundusze unijne w perspektywie 2016-2020 i możemy w tych ramach złożyć aplikację. Jeśli chodzi o mieszkańców, to zainteresowanie jest duże – mówi wójt - Poza tym bonusem jest współfinansowanie z funduszy unijnych, bo przy 20% środków własnych można przeprowadzić inwestycję, której rozbudowa będzie kontynuowana. Dzięki temu tę sieć będzie można doprowadzić do wszystkich mieszkańców, którzy tego by oczekiwali.Sam projekt uchwały przykuł uwagę wójta gminy Grabów Tomasza Pietrzaka, który na swoim blogu zamieścił szereg pytań, jako komentarz do zaistniałej sytuacji. Pytania są związane między innymi z tym, że na projekcie podpisanym przez radnych gminy Grabów widnieje zdanie: „Rada Gminy w Daszynie uchwala, co następuje”- Czy z Daszyny wychodzą decyzje wiążące klubowiczów? Czy Wójt Gminy Daszyna wywiera wpływ na klubowiczów? Czy w Daszynie podejmowane są decyzje dotyczące Grabowa? Czy podpisani Radni są Radnymi Gminy Daszyna? Czy podpisani Radni mają świadomość tego co robią?

Pytał Tomasz Pietrzak tym samym sugerując, że Zbigniew Wojtera może wywierać wpływ na decyzję radnych z Grabowa. 

Co na to sam wójt gminy Daszyna? Włodarz odpowiada, że pod porozumieniem i tak podpsują się wójtowie, więc w interesie wójta Grabowa jest ustalenie jak najlepszych warunków. Dodaje także, że sam temat rozbudowy gazociągu istnieje od 2 lat. 

- Wójt gminy Grabów będzie sygnatariuszem tej treści. Rada daje tylko zielone światło, więc obawy wójta są nieuzasadnione ze względu na to, że to wójt realizuje postanowienia rady i on powinien zadbać o to, aby treść była najkorzystniejsza dla samorządu. Jeśli chodzi o treść, to jest ona przejrzysta, mamy gazociąg u siebie i możemy się nim podzielić,, więc tak naprawdę, jeśli chodzi o korzyści to są one po stronie gminy Grabów – mówi Zbigniew Wojtera - Dziwię się, że pan wójt obawia się tego, że my będziemy chcieli w jakiś sposób przyjąć pozycję uprzywilejowaną. Każdemu samorządowi zależy na tym, aby mieć gaz u siebie, ze względu na mieszkańców i ze względu na inwestorów. Co do szczegółów, to je dopracujemy i myślę, że wójt wybiega trochę, bo nie sądzę, aby rada próbowała ingerować w treść porozumienia w taki sposób, aby była ona niezgodna z ideą współpracy. Ta inicjatywa, jeśli chodzi o rozbudowę sieci, pojawiła się 2 lata wcześniej i musimy posuwać się do przodu – zakończył wójt. 

Z kolei wójt Tomasz Pietrzak widzi porozumienie zupełnie inaczej.  Nazywa je niekorzystnym dla gminy, ponieważ gmina musiałaby zabezpieczyć 4 mln zł, przy czym do gazociągu nikt nie byłby podpięty. Idzie nawet o krok dalej i całą sprawę nazywa „aferą wszechczasów”. 

- Klub radnych złożył uchwałę, w której zobowiązuje mnie do podpisania niekorzystnego porozumienia z gminą Daszyna, a którego nie załączyli do uchwały. Z informacji, które posiadam Grabów miałby zabezpieczyć około 4 mln zł na zakopanie rury w polu. A nikt nie byłby podpięty do tego rurociągu. Na podpięcie trzeba by drugie tyle środków. Obawiam się, czy nie ma miejsca korumpowanie radnych... To bardzo gruba sprawa z drugim dnem i milionami zobowiązań. Może to być nawet afera wszechczasów w gminie Grabów. Stąd moje stanowisko na nie.

Pod projektem uchwały podpisało się 5 radnych – Czesław Krawczyk (przewodniczący gminy), Ilona Derkowska, Józef Drozdowski, Henryk Pabin i Andrzej Starczyński. Uchwała będzie głosowana 5 czerwca podczas sesji rady gminy Grabów, która odbędzie się o godzinie 10:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE