Reklama

Grubo! Radni zwrócą się do premier Beaty Szydło o wprowadzenie komisarza?!

Opublikowano:
Autor:

Grubo! Radni zwrócą się do premier Beaty Szydło o wprowadzenie komisarza?! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Zwolnienie po raz drugi Renaty Brygier z pracy spotkało się z niezadowoleniem i zdziwieniem ze strony mieszkańców. Zastępca burmistrza Andrzej Rokicki wydał oświadczenie w tej sprawie, jednak i ono nie rozwiało wątpliwości, co do podjętej decyzji. Oczy społeczeństwa zwróciły się więc na radnych, a ci postanowili działać. Jutro  o godzinie 17:00 odbędzie się sesja rady miasta, zwołana w trybie nadzwyczajnym, gdzie radni będą głosowali nad projektami uchwał autorstwa klubu radnych „Od Nowa”. Radni z całą pewnością poruszą temat zwolnienia Renaty Brygier oraz będą głosowali nad zleceniem komisji rewizyjnej przeprowadzenia kontroli doraźnej prawidłowości przeprowadzenia konkursu nad dyrektora muzeum w Łęczycy i powierzenia stanowiska Hannie Pawłowskiej. Jednak te punkty, choć i tak istotne, nie są w stanie rywalizować nad projektem uchwały, w którym to radni chcą zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka o zawieszenie organu gminy i ustanowieniu zarządu komisarycznego!Jak taką decyzję uzasadniają radni?

- Wobec kryzysowej sytuacji w łęczyckim samorządzie powstałej na skutek działalności burmistrza miasta Krzysztofa Lipińskiego oraz zastępcy Andrzeja Rokickiego, która nie rokuje nadziei na szybką poprawę i stanowi określony w art. 97 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym stan przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez wskazane wyżej organy – czytamy. 

Argumentami są między innymi: zawieszenie Krzysztofa Lipińskiego, który wg. napływających sygnałów i tak wciąż sprawuje władzę. Ponadto, radni zwracają uwagę na zły stan zdrowia Andrzeja Rokickiego, ponowne zwolnienie Renaty Brygier oraz prawdopodobieństwo, że Ewa Lewińska miałaby otrzymać od zastępcy burmistrza wszelkie upoważnienia do sprawowania władzy.

- Apogeum działań Andrzeja Rokickiego, które podjęte zostały wbrew interesowi Łęczycy oraz jej mieszkańców, a także z rażącym brakiem poszanowania dla finansów publicznych miało miejsce w dniu 31 maja 2017 roku, kiedy to zwolnił on z pracy, uprzednio przywróconą do niej, Renatę Brygier podając jako powód utratę zaufania oraz powody, które były już przedmiotem rozpoznania przez sądy dwóch instancji. Jednocześnie nakazał przygotowanie upoważnień dla Ewy Lewińskiej jako sekretarza miasta, w których przekazał jej na wypadek swojej nieobecności wszelkie kompetencje burmistrza, nie kryjąc wobec pracowników urzędu miasta swego złego samopoczucia oraz możliwości skorzystania w najbliższym czasie ze zwolnienia lekarskiego. Sytuacja ta pozostaje bez precedensu w skali ogólnopolskiej i powoduje, iż zagrożone jest wykonywane zadań publicznych przez burmistrza jako organ wykonawczy gminy miasta Łęczyca.

Na koniec uzasadnienia radni podkreślają istotę problemu w łęczyckim samorządzie i chęć zasygnalizowania tego problemu u wyższych władz. 

- Niniejsza uchwała ma charakter sygnalizacji problemu wobec prezesa rady ministrów dlatego też wskazane w jej uzasadnieniu zostały najbardziej rażące przykłady na brak możliwości realizacji funkcji burmistrza przez Krzysztofa Lipińskiego oraz Andrzeja Rokickiego, a co za tym idzie paraliż realizacji przez miasto jego zadań. Niezależnie od innych środków, które podjęte zostaną w najbliższym czasie przez radę miejską w Łęczycy konieczne stało się w tym momencie zwrócenie do odpowiednich organów władzy rządowej by udzieliła pomocy w przywróceniu normalnego funkcjonowania organu wykonawczego łęczyckiego samorządu. Na ingerencję zezwala art. 97 ustawy  o samorządzie gminnym a obecna sytuacja Łęczycy powoduje, iż jedyną możliwością uniknięcia zaprzestania realizowania w niedalekiej przyszłości zadań publicznych jest zawieszenie organu wykonawczego oraz ustanowienie zarządu komisarycznego przez prezesa rady ministrów. 

Sesja odbędzie się jutro o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej urzędu miasta. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE