Reklama

Hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Garbalinie

Opublikowano:
Autor:

Hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Garbalinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W ramach rządowego programu wdrażanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jednostka penitencjarna w Garbalinie została wytypowana jako jedna z czterdziestu w Polsce, do wybudowania na jej terenie hali produkcyjnej, w której zatrudnienie znajdą docelowo osadzeni przy współudziale wyłonionego kontrahenta zewnętrznego.Program budowy przywięziennych hal produkcyjnych, znalezienie kontrahenta, a co za tym idzie przyszłe falowe zatrudniania osadzonych ma za zadanie w głównej mierze ograniczyć w przyszłości wydatki na utrzymanie więźniów, które ponoszą podatnicy.Biorąc pod uwagę „zielone światło” jakie Ministerstwo Sprawiedliwości dało min. i kierownictwu garbalińskiej jednostki, podjęto już ukierunkowane starania na pozyskanie w najbliższym czasie rzetelnego i dającego gwarancję, przyszłego pracodawcy dla populacji osadzonych odbywających i będących odbywać w przyszłości karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Garbalinie. Nie jest tajemnicą, iż założenia programowe ministerstwa nie opierają się jedynie na budowie hal przy współudziale przyszłych inwestorów. Docelowo składa się on z trzech „filarów”, tj. wspomnianej budowy 40 przywięziennych hal produkcyjnych w skali naszego kraju, a ponadto zakłada także nacisk na rozszerzenie zakresu możliwości pracy nieodpłatnej osadzonych na rzecz samorządów lokalnych. Trzeci z filarów programu skupia się przede wszystkim na ulgach dla przyszłych pracodawców, przedsiębiorców, kontrahentów zewnętrznych, którzy docelowo zatrudnią więźniów.

Zakład Karny w Garbalinie nie przypadkowo został wytypowany do ministerialnego programu. W głównej mierze ma to odzwierciedlenie w położeniu jednostki, gdyż jej lokalizacja oraz rezerwy terenowe (usytuowanie nieopodal DK Nr 91 – lokalizacja poza miastem) pozostawiają przysłowiowe pole do popisu przyszłym inwestorom.

Jednostka w Garbalinie to zakład karny typu półotwartego, w którym proces resocjalizacji przechodzą dorośli mężczyźni, zarówno recydywiści penitencjarni jak i odbywający karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. Dodatkowy atut przemawiający za wyborem Zakładu Karnego w Grabalinie to fakt, iż w ramach tzw. okręgu łódzkiego od wielu już lat dominuje w skali zatrudniania osadzonych i to zarówno na terenie samej jednostki jak i poza nią u pracodawców zewnętrznych.

Powszechnie wiadomo, iż najważniejszym elementem oddziaływania na skazanych jest praca i jest to niepodważalny filar procesu resocjalizacji każdego więźnia. Wybudowanie hali i uruchomienie linii produkcyjnej ma przynieść wymierne korzyści dla każdej z zaangażowanych stron programu, tj. Ministerstwu Sprawiedliwości i podległej Służby Więziennej, przyszłym pracodawcom, więźniom, a przede wszystkim społeczeństwu. Zgodnie z założeniami programu w pierwszej kolejności do zatrudnienia kierowani będą więźniowie posiadający bieżące lub zaległe zobowiązania alimentacyjne  oraz posiadający ciążące na nich „inne” zobowiązania finansowe.

Tekst:

Rzecznik prasowy ZK w Garbalinie
por. Adam Kowalski

Foto:

- Ministerstwo Sprawiedliwości
- zasoby ZK w Garbalinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE