Reklama

III Międzynarodowy Turniej Łuczniczy w strzelaniu na odległość Łęczyca 2016

Opublikowano:
Autor:

III Międzynarodowy Turniej Łuczniczy w strzelaniu na odległość Łęczyca 2016 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W przedostatni weekend kwietnia Łęczyca stanie się europejskim centrum łucznictwa tradycyjnego.W dniach 23 i 24 kwietnia odbędą się na terenie podłęczyckich łąk (na końcu ulicy Ogrodowej) międzynarodowe zawody w strzelaniu na odległość określane, od dalekiego lotu strzały, mianem Flight.Na łęczyckim Zamku przewidziane będą dodatkowe atrakcje dla uczestników i zwiedzających takie jak: wystawy zabytkowych łuków orientalnych z kolekcji Michała Sanczenko i obrazów o tematyce łuczniczej ze zbiorów Olgi i Łukasza Nawalnych, pokazy i nauka strzelania z łuku, wykłady i łucznicze stoiska handlowe.

Jeden z wykładów będzie prowadził światowy autorytet i ekspert w dziedzinie historycznych technik strzelania z łuków wschodnich Adam Swoboda. Zobaczymy również pokaz łucznictwa konnego na polu turniejowym przygotowany przez Grupę AMM Archery w skład której wchodzą najlepsi zawodnicy świata Michał Sanczenko i Anna Sokólska. Niezwykła umiejętności Anny Sokólskiej mieliśmy okazję dwukrotnie podziwiać podczas sierpniowych Turniejów Rycerskich na dziedzińcu zamkowym w Łęczycy. Tym razem będzie można zobaczyć jak świetnie radzą sobie łucznicy jadący na koniach w pełnym galopie.

Udział w zawodach zapowiedzieli reprezentanci następujących krajów: Grecja, Turcja, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Węgry, Niemcy, Ukraina i oczywiście duża grupa łuczników z Polski. Mamy już zgłoszonych ponad 30 zawodników zagranicznych i blisko 50 z Polski. W tym roku odwiedzi nas najlepszy i najbardziej utytułowany zawodnik, wielokrotny rekordzista i mistrz świata Jozsef Monus z Węgier, a także jeden z najsłynniejszych wytwórców łuków tureckich Francesco Alessi z Włoch.

Tegoroczny turniej strzelania na odległość z łuków tradycyjnych (Flight) organizowany jest już po raz trzeci przez pana Łukasza Nawalnego i firmę Camelot z Łodzi, a po raz pierwszy przy współpracy Muzeum w Łęczycy i pod patronatem Burmistrza Miasta Łęczyca. Zdaniem głównego organizatora będzie to największy tego typu turniej w Europie w historii współczesnego łucznictwa tradycyjnego.

Pan Łukasz Nawalny, który jest nie tylko utytułowanym w świecie sportowcem, ale również wytwórcą łuków i znawcą tradycyjnego łucznictwa, powiedział: „Trzy lata temu jako jedni z pierwszych w Europie podjęliśmy się organizacji turnieju łucznictwa flight. Ten rodzaj łucznictwa polegający na oddaniu jak najdalszego strzału z łuku ma wielowiekową tradycję, a obecnie bardzo zyskuje na popularności. Pierwsze wzmianki o tego typu zawodach sięgają starożytnej Grecji. Według starożytnych manuskryptów niepokonanym mistrzem był Anaksagoras, Grek, który w IV w. p.n.e. strzelił z łuku na odległość 521,7 metra. W późniejszym okresie podobne zawody urządzane były w imperium mongolskim. Bratanek Czyngis Khana miał oddać strzał na odległość blisko 700 metrów. Strzelano również na wyspach brytyjskich w czasach kiedy długi łuk angielski longbow panował na polach bitew średniowiecznej Europy. Okres szczytowy rozwoju łucznictwa flight przypada na panowanie imperium osmańskiego. Turcy wyspecjalizowali się w strzelaniu na odległość i do nich należą udokumentowane rekordy z dawnych czasów. Legendarnym zawodnikiem był Toz Koporan Iskander - łucznik, któremu na pamiątkę strzału z łuku na odległość 1281,5 kroku (909 metrów) na Ok-majdan (Plac Strzał) w pobliżu Konstantynopola w Stambule zostały postawione kolumny Toz-Koporana, a jedna z ulic Stambułu została nazwana jego imieniem. W tym roku będziemy świadkami wskrzeszenia wielowiekowej tradycji. Po raz pierwszy w historii współczesnego łucznictwa będą rywalizować na jednym turnieju reprezentanci tak wielu krajów. W ciągu trzech lat nasz turniej rozwinął się w niezwykły sposób i jesteśmy pewni że będzie się rozwijał dalej. Mam nadzieję że przy współpracy z Zamkiem Królewskim i miastem Łęczyca.”

PROGRAM TURNIEJU

SOBOTA
8.00 – 10.00: Rejestracja zawodników i weryfikacja sprzętu łuczniczego. Dziedziniec Zamku w Łęczycy.
10.00 - 10.30: Przemarsz uczestników na pole turniejowe.
10 30 – 14.00: Pierwsza część turnieju połączona z pokazami łuczników konnych AMM Archery (Supraśl). Łąka w pradolinie na końcu ul Ogrodowej. UWAGA! Dla widzów będzie wyznaczone miejsce widokowe we wschodniej części dawnego miejskiego wysypiska.
14.00 – 16.00: Przerwa
16.00 – 17.00: Warsztaty rzemiosła i strzelania z łuku na dziedzińcu, warsztaty strzelania z zekiera prowadzenie: Adam Radziun (Warszawa) , warsztaty robienia tureckich strzał flightowych prowadzenie: Piotr Kosiorek (Warszawa) Dziedziniec Zamku w Łęczycy.
17.00 – 19.00: Wykład w języku polskim i angielskim o strzelaniu z pierścienia łuczniczego. Adam Swoboda (Gdynia). Sala wystawowa na I piętrze Zamku w Łęczycy.
19.00 – 19.45: otwarcie wystawy czasowej "Łuk - broń ludzi i herosów" z kolekcji Michała Sanczenko (Białystok). Sala recepcyjna na I piętrze Zamku w Łęczycy oraz otwarcie wystawy obrazów sztuki współczesnej o tematyce łuczniczej ze zbiorów Olgi i Łukasza Nawalnych (Łódź). Wieża zamkowa.

NIEDZIELA
10. 00 – 12.00: druga część turnieju. Finały. Łąka w pradolinie na końcu ul Ogrodowej. UWAGA! Dla widzów będzie wyznaczone miejsce widokowe we wschodniej części dawnego miejskiego wysypiska.
12.00 - 13.00: Przerwa
13.00 – 14.00: ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Dziedziniec Zamku w Łęczycy

INFORMACJE O ZASADACH TURNIEJU ŁUCZNICZEGO STRZELANIA NA ODLEGŁOŚĆ FLIGHT

ŁUKI

Strzelanie odbędzie się w czterech kategoriach siły naciągu : do 35 funtów ,do 50 funtów, do 70 funtów i kategoria open - bez ograniczeń siły naciągu. Dodatkową kategorią będzie kategoria „Siper” obejmująca wszelkie rodzaje urządzeń służących do przedłużania naciągu. W kategorii siper nie będzie dodatkowych podziałów na siły naciągu. Do turnieju dopuszczone będą łuki naturalne, tradycyjne i tradycyjne z półką , kategorie zgodnie z definicjami PSŁT. Wszystkie łuki strzelają razem, nie ma dodatkowych podziałów na kategorie sprzętowe, jedynie na siły naciągu. Nie dopuszczone będa łuki hunter, sportowe, bloczkowe i ich modyfikacje.

STRZAŁY

Strzały wyłącznie naturalne: osady i groty wykonane z drewna, rogu lub metalu. Lotki strzał z materiałów naturalnych - pióra, pergamin, papier itp. Promień strzały drewno, bambus, trzcina itp. Niedozwolone materiały to karbon, aluminium, plastik itp.

Każda strzała zgłoszona do turnieju musi być podpisana czytelnie imieniem i nazwiskiem

REGULAMIN
 
- Siła naciągu łuku nie może przekraczać wartości wyznaczającej granicę kategorii ( 35, 50, 70 funtów) na zadeklarowanej długości strzały. Przykładowo jeżeli chcemy występować w kategorii do 70 funtów i używamy strzały długości 24 cale, łuk nie może przekroczyć 70 funtów na 24 calach , jeżeli używamy strzał 32 cale siła łuku nie może przekroczyć 70 funtów na 32 calach itp. Strzała nie może być dłuższa niż zadeklarowana długości naciągu. Siła naciągu każdego łuku będzie mierzona do brzuśca rękojeści łuku w miejscu przyłożenia strzały w następujący sposób


Siła każdego łuku zostanie zmierzona przed konkursem. Tolerancja pomiaru wynosi 1 funt.

- Niedozwolony spust mechaniczny np. od bloczka, strzelamy z palców lub zekiera

- Niedozwolone konstrukcje składające się z dwóch lub więcej łuków połączonych ze sobą

- Materiał na cięciwę - brak ograniczeń

- Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 łuki w dowolnych kategoriach. Jeżeli zgłaszamy 2 łuki , oddajemy po 6 strzał na łuk. Jeżeli zgłaszamy 1 łuk oddajemy 12 strzał z jednego łuku. Każdy strzał może być wykonany inną strzałą lub powtarzany jedną, konfiguracje dowolne. Liczy się 1 najlepszy wynik na łuk.

- Kategoria „Siper”, W kategorii siper nie będzie podziału na siły naciągu. Obejmuje ona wszelkie rodzaje przedłużaczy naciągu.
Długość urządzenia – brak ograniczeń
Długość strzał – brak ograniczeń

 - Zostanie wyznaczony tor o szerokości ok 10 metrów z oznaczonymi odległościami. Jeżeli strzała nie zmieści się w wyznaczonym torze pomiar odległości wykonywany jest prostopadle do wyznaczonego toru .
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE