Udział w zawodach zapowiedzieli reprezentanci następujących krajów: Grecja, Turcja, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Węgry, Niemcy, Ukraina i oczywiście duża grupa łuczników z Polski. Mamy już zgłoszonych ponad 30 zawodników zagranicznych i blisko 50 z Polski. W tym roku odwiedzi nas najlepszy i najbardziej utytułowany zawodnik, wielokrotny rekordzista i mistrz świata Jozsef Monus z Węgier, a także jeden z najsłynniejszych wytwórców łuków tureckich Francesco Alessi z Włoch.
Tegoroczny turniej strzelania na odległość z łuków tradycyjnych (Flight) organizowany jest już po raz trzeci przez pana Łukasza Nawalnego i firmę Camelot z Łodzi, a po raz pierwszy przy współpracy Muzeum w Łęczycy i pod patronatem Burmistrza Miasta Łęczyca. Zdaniem głównego organizatora będzie to największy tego typu turniej w Europie w historii współczesnego łucznictwa tradycyjnego.
Pan Łukasz Nawalny, który jest nie tylko utytułowanym w świecie sportowcem, ale również wytwórcą łuków i znawcą tradycyjnego łucznictwa, powiedział: „Trzy lata temu jako jedni z pierwszych w Europie podjęliśmy się organizacji turnieju łucznictwa flight. Ten rodzaj łucznictwa polegający na oddaniu jak najdalszego strzału z łuku ma wielowiekową tradycję, a obecnie bardzo zyskuje na popularności. Pierwsze wzmianki o tego typu zawodach sięgają starożytnej Grecji. Według starożytnych manuskryptów niepokonanym mistrzem był Anaksagoras, Grek, który w IV w. p.n.e. strzelił z łuku na odległość 521,7 metra. W późniejszym okresie podobne zawody urządzane były w imperium mongolskim. Bratanek Czyngis Khana miał oddać strzał na odległość blisko 700 metrów. Strzelano również na wyspach brytyjskich w czasach kiedy długi łuk angielski longbow panował na polach bitew średniowiecznej Europy. Okres szczytowy rozwoju łucznictwa flight przypada na panowanie imperium osmańskiego. Turcy wyspecjalizowali się w strzelaniu na odległość i do nich należą udokumentowane rekordy z dawnych czasów. Legendarnym zawodnikiem był Toz Koporan Iskander - łucznik, któremu na pamiątkę strzału z łuku na odległość 1281,5 kroku (909 metrów) na Ok-majdan (Plac Strzał) w pobliżu Konstantynopola w Stambule zostały postawione kolumny Toz-Koporana, a jedna z ulic Stambułu została nazwana jego imieniem. W tym roku będziemy świadkami wskrzeszenia wielowiekowej tradycji. Po raz pierwszy w historii współczesnego łucznictwa będą rywalizować na jednym turnieju reprezentanci tak wielu krajów. W ciągu trzech lat nasz turniej rozwinął się w niezwykły sposób i jesteśmy pewni że będzie się rozwijał dalej. Mam nadzieję że przy współpracy z Zamkiem Królewskim i miastem Łęczyca.”
SOBOTA
8.00 – 10.00: Rejestracja zawodników i weryfikacja sprzętu łuczniczego. Dziedziniec Zamku w Łęczycy.
10.00 - 10.30: Przemarsz uczestników na pole turniejowe.
10 30 – 14.00: Pierwsza część turnieju połączona z pokazami łuczników konnych AMM Archery (Supraśl). Łąka w pradolinie na końcu ul Ogrodowej. UWAGA! Dla widzów będzie wyznaczone miejsce widokowe we wschodniej części dawnego miejskiego wysypiska.
14.00 – 16.00: Przerwa
16.00 – 17.00: Warsztaty rzemiosła i strzelania z łuku na dziedzińcu, warsztaty strzelania z zekiera prowadzenie: Adam Radziun (Warszawa) , warsztaty robienia tureckich strzał flightowych prowadzenie: Piotr Kosiorek (Warszawa) Dziedziniec Zamku w Łęczycy.
17.00 – 19.00: Wykład w języku polskim i angielskim o strzelaniu z pierścienia łuczniczego. Adam Swoboda (Gdynia). Sala wystawowa na I piętrze Zamku w Łęczycy.
19.00 – 19.45: otwarcie wystawy czasowej "Łuk - broń ludzi i herosów" z kolekcji Michała Sanczenko (Białystok). Sala recepcyjna na I piętrze Zamku w Łęczycy oraz otwarcie wystawy obrazów sztuki współczesnej o tematyce łuczniczej ze zbiorów Olgi i Łukasza Nawalnych (Łódź). Wieża zamkowa.
NIEDZIELA
10. 00 – 12.00: druga część turnieju. Finały. Łąka w pradolinie na końcu ul Ogrodowej. UWAGA! Dla widzów będzie wyznaczone miejsce widokowe we wschodniej części dawnego miejskiego wysypiska.
12.00 - 13.00: Przerwa
13.00 – 14.00: ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Dziedziniec Zamku w Łęczycy
ŁUKI
Strzelanie odbędzie się w czterech kategoriach siły naciągu : do 35 funtów ,do 50 funtów, do 70 funtów i kategoria open - bez ograniczeń siły naciągu. Dodatkową kategorią będzie kategoria „Siper” obejmująca wszelkie rodzaje urządzeń służących do przedłużania naciągu. W kategorii siper nie będzie dodatkowych podziałów na siły naciągu. Do turnieju dopuszczone będą łuki naturalne, tradycyjne i tradycyjne z półką , kategorie zgodnie z definicjami PSŁT. Wszystkie łuki strzelają razem, nie ma dodatkowych podziałów na kategorie sprzętowe, jedynie na siły naciągu. Nie dopuszczone będa łuki hunter, sportowe, bloczkowe i ich modyfikacje.
Strzały wyłącznie naturalne: osady i groty wykonane z drewna, rogu lub metalu. Lotki strzał z materiałów naturalnych - pióra, pergamin, papier itp. Promień strzały drewno, bambus, trzcina itp. Niedozwolone materiały to karbon, aluminium, plastik itp.
Każda strzała zgłoszona do turnieju musi być podpisana czytelnie imieniem i nazwiskiem
Siła każdego łuku zostanie zmierzona przed konkursem. Tolerancja pomiaru wynosi 1 funt.
- Niedozwolony spust mechaniczny np. od bloczka, strzelamy z palców lub zekiera
- Niedozwolone konstrukcje składające się z dwóch lub więcej łuków połączonych ze sobą
- Materiał na cięciwę - brak ograniczeń
- Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 łuki w dowolnych kategoriach. Jeżeli zgłaszamy 2 łuki , oddajemy po 6 strzał na łuk. Jeżeli zgłaszamy 1 łuk oddajemy 12 strzał z jednego łuku. Każdy strzał może być wykonany inną strzałą lub powtarzany jedną, konfiguracje dowolne. Liczy się 1 najlepszy wynik na łuk.
- Kategoria „Siper”, W kategorii siper nie będzie podziału na siły naciągu. Obejmuje ona wszelkie rodzaje przedłużaczy naciągu.
Długość urządzenia – brak ograniczeń
Długość strzał – brak ograniczeń
- Zostanie wyznaczony tor o szerokości ok 10 metrów z oznaczonymi odległościami. Jeżeli strzała nie zmieści się w wyznaczonym torze pomiar odległości wykonywany jest prostopadle do wyznaczonego toru .