Reklama

Ile zapłacimy za śmieci w 2018 roku?

Opublikowano:
Autor:

Ile zapłacimy za śmieci w 2018 roku? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Z dniem 1 marca br. ulegną zmianie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z przyjętą uchwałą stawki wynosić będą odpowiednio od osoby: 16 zł za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 18 zł za odpady nieselektywne. Oznacza to, że cena za wywóz śmieci w obydwu przypadkach wzrośnie o 5 zł.

– Podwyżka opłat spowodowana jest różnicą w cenie w stosunku do oferty ubiegłorocznej. Podkreślić należy, że w przetargu złożono tylko jedną ofertę, na której cenę wpłynął wzrost należności za korzystanie ze środowiska przy składowaniu odpadów. Pragnę zaznaczyć, że sytuacja dotyczy nie tylko naszego miasta i ościennych samorządów, ale całego kraju – informuje wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk.

Złożona przez konsorcjum oferta opiewała na 2 244 672,00 zł, natomiast w budżecie zabezpieczono środki w wysokości 1 635 552,00 zł. Kwota ta wynikała z ubiegłorocznych wpływów do budżety z tytułu opłaty za wywóz odpadów wnoszonej przez mieszkańców.

Nie ukrywam, że cena podana w ofercie bardzo nas zaskoczyła. Choć wiem, że nikt z łęczycan nie będzie zadowolony z podwyżek czekających jego domowy budżet,  wnioskowałam o podniesienie opłat o 5 zł za każdy rodzaj odpadów. Moja decyzja podyktowana jest tym, że finanse Gminy Miasto Łęczyca nie pozwalają na pokrycie prawie 609 000,00 zł różnicy – dodaje Monika Kilar-Błaszczyk.

Podczas sesji wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca Monika Kilar-Błaszczyk zaproponowała radnym włączenie się do prac podkomisji ds. śmieci. Ma ona zostać powołana w celu rozwiązania problemu niesegregowania odpadów przez łęczycan i zachęcenie ich do podjęcia działań w tym kierunku.

Z problemem niesegregowania śmieci zgłosił się do mnie prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Łęczycanka” Jarosław Pacholski, jednak zdaję sobie sprawę, że ta kwestia dotyczy całego miasta. Pragnę, byśmy wspólnie z radnymi, którzy reprezentują łęczycan, przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych oraz radcami prawnymi wypracowali działania, mające na celu przekonanie mieszkańców do segregowania śmieci. Jeśli w przyszłości sortowanie śmieci pozostanie na obecnym poziomie, z roku na rok będziemy musieli liczyć się ze wzrostem opłat za składowanie odpadów w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Jedynym wyjściem z tej trudnej dla wszystkich sytuacji jest segregacja odpadów u źródła, czyli we własnym domu. Im więcej mieszkańcy zgromadzą odpadów w sposób selektywny, tym mniej śmieci trafi do składowania, a w rezultacie Gmina Miasto Łęczyca poniesie mniejsze koszty – mówi Monika Kilar-Błaszczyk.

Podczas sesji ze strony radnych padło pytanie o edukację ekologiczną najmłodszego pokolenia łęczycan.

W kalkulacji kosztów uwzględniono kwotę 20 000,00 zł, która zostanie przeznaczona m.in. na warsztaty i zajęcia uczące sortowania śmieci. W myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie…” lepiej wyrabiać w młodych pokoleniach nawyki proekologiczne niż zmagać się z podwyżkami cen za wywóz śmieci. Ekolodzy biją na alarm, że produkujemy coraz więcej odpadów, dlatego naszym obowiązkiem jest dbanie o ich wtórne wykorzystanie, do czego niezbędna jest segregacja – informuje Monika Kilar-Błaszczyk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE