Reklama

Jakie skarby ma łęczyckie muzeum?

Opublikowano: czw, 21 wrz 2017 16:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Muzeum w Łęczycy istnieje od 1949 roku. Jego siedzibą jest zamek obronny z XIV wieku wybudowany w okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego w południowo-wschodniej granicy średniowiecznego miasta. Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 12 tysięcy przedmiotów związanych z przeszłością miasta i regionu łęczyckiego w zakresie archeologii, historii, etnografii, sztuki i przyrody.W zbiorach archeologicznych znajdują się liczne okazy od pradziejowej działalności człowieka po eksponaty, będące świadectwem średniowiecznej Łęczycy. Na uwagę zasługuje materiał zabytkowy z pobliskiego grodziska łęczyckiego (VIII - XII wiek). Zgromadzone eksponaty świadczą o militarnym oraz społeczno-gospodarczym charakterze grodziska. Są to m.in.: liczne groty strzał i oszczepu, fragmenty podków, noże żelazne, haczyki na ryby, kościane łyżwy i wiele innych.

W zasobach działu artystycznego szczególne miejsce zajmują niezwykle cenne przedmioty liturgiczne z XII-XIII wieku, pochodzące z romańskiej archikolegiaty w Tumie, XV-wieczny antyfonarz oraz zbiór obrazów i broni z okresu od początków XVII do XX wieku. W dziale artystycznym można także zobaczyć przykładowe przybory pisarskie z 1 poł. XIX wieku oraz meble gabinetowe pochodzące z XVIII i XIX wieku.

W muzealnym zbiorze historycznym znajdują się dokumenty cechowe, chorągwie, pieczęcie i sztandary, ilustrujące rozwój i znaczenie rzemiosła w Łęczycy, między XVIII a XX wiekiem. Na uwagę zasługuje także ciekawa kolekcja kartograficzna planów miasta, projektów architektonicznych zamku oraz innych zabytków historycznych Łęczycy. Dział historyczny posiada także bogaty zbiór pocztówek z najstarszymi widokami miasta. Dział ten gromadzi też wszelkiego rodzaju pamiątki związane ze stoczoną na ziemi łęczyckiej, we wrześniu 1939 roku - bitwą nad Bzurą.

Zbiory etnograficzne dokumentują twórczość łęczyckich rzemieślników, twórców i artystów, poprzez wyroby ludowego kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa i tkactwa. W dziale etnograficznym możemy podziwiać łęczycki strój ludowy, tradycyjne wyposażenie wnętrz mieszkalnych oraz sztukę regionu łęczyckiego. Na uwagę zasługuje zbiór współczesnej łęczyckiej rzeźby ludowej. Wśród figur o tematyce sakralnej, wiejskiej czy historycznej szczególne miejsce zajmuje największa w Polsce (licząca ok. 400 eksponatów) muzealna kolekcja rzeźb o tematyce demonicznej. W zestawie dominują różnorodne wcielenia najpopularniejszego diabła w Polsce – Boruty, który zgodnie z legendą ma swoją siedzibę w łęczyckim zamku.

Gabinet numizmatyczny pochwalić się może liczącą ponad 2500 sztuk kolekcją XIV-wiecznych groszy pruskich, tworzących tzw. „skarb ozorkowski”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE