Reklama

Jest akt oskarżenia dla 59-letniej matki zastępczej

Opublikowano:
Autor:

Jest akt oskarżenia dla 59-letniej matki zastępczej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Prokuratura Rejonowa w Łęczycy skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko 59-letniej mieszkance tego miasta, oskarżając ją o znęcanie się nad trojgiem podopiecznych. Zarzuty dotyczą lat 2010 – 2014. Podejrzanej grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 5.Przedstawione zarzuty to efekt ustaleń poczynionych w postępowaniu, jakie wszczęte zostało po zawiadomieniu złożonym przez kuratora sądowego, który po rozmowie z dwójką ówczesnych podopiecznych 59-latki, tj. 10-letnim chłopcem i 12-letnią dziewczynką, uzyskał informacje mogące wskazywać na znęcanie się nad nimi. Swoje czynności kurator podejmował dokonując sprawdzeń, dotyczących możliwości sprawowania opieki nad dziećmi w okresie wakacyjnym przez ich starszą siostrę.Pod opieką kobiety w ramach tzw. niezawodowej rodziny zastępczej od 2008 roku pozostawała czwórka rodzeństwa – dwie dziewczynki i dwóch chłopców. Z czasem dwoje starszych dzieci - chłopiec i dziewczynka usamodzielniło się i pod opieką kobiety pozostało dwoje młodszych dzieci. W sprawie przystąpiono do sprawdzania informacji podanych przez kuratora. Rozpoczęły się przesłuchania świadków. Na wniosek prokuratury, w obecności psychologa, przed sądem przesłuchanych zostało dwoje młodszych dzieci. 

Pozyskano opinię psychologa dotyczącą małoletnich. Zasięgnięto także opinii biegłego, medyka sądowego, co do możliwego mechanizmu powstania obrażeń stwierdzonych u chłopca, a udokumentowanych na fotografii przekazanej przez jego pełnoletnią siostrę i opisanych w zeznaniach przez szkolnego pedagoga.

 Całokształt dokonanych ustaleń doprowadził do przedstawienia 59-latce zarzutów dotyczących znęcania się nad trojgiem podopiecznych, tj. 10-letnim chłopcem, 12-letnią dziewczynką i 22 – latką, która pozostawała pod opieką oskarżonej do sierpnia 2011r.

Z zebranych dowodów wynika, że począwszy od stycznia 2010 roku dochodziło do sytuacji, że matka zastępcza wszczynała awantury podczas których używała wobec małoletnich słów obelżywych, ograniczała ich kontakty z rówieśnikami, a dwoje najmłodszych podopiecznych zamykała w garażu, ograniczała im dostęp do jedzenia, szarpała i popychała, zadawała uderzenia różnymi przedmiotami i rękoma. U chłopca dwukrotnie spowodowała obrażenia ciała w postaci sińców, które skutkowały rozstrojem zdrowia na czas nie dłuższy niż 7 dni. Z relacji pokrzywdzonych wynika także, że byli zastraszani przez podejrzaną po to, by nie ujawniali tego w jaki sposób są traktowani w rodzinie zastępczej.

Małoletni pokrzywdzeni aktualnie pozostają pod opieką innej rodziny zastępczej. 59-latka sama złożyła wniosek o rozwiązanie umowy o sprawowanie opieki.

Podczas przesłuchania kobieta nie przyznała do przedstawionych zarzutów. Złożyła obszerne wyjaśnienia, w których podała, że dobrze zajmowała się dziećmi. W kontekście działań podjętych w kierunku weryfikacji przedstawionej przez nią wersji, jawi się ona jednak jedynie jako linia obrony.

Prokuratura Rejonowa w Łowiczu bada kwestię prawidłowości nadzoru ze strony PCPR w Łęczycy nad rodziną zastępczą sprawowaną przez oskarżoną. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE