Reklama

Reklama

Julia Rodak i Kinga Witaszak uczestniczkami XXIII edycji „Sejm Dzieci i Młodzieży”

Opublikowano: pon, 10 kwi 2017 12:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Uczennice Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej – Julia Rodak z Łęczycy i Kinga Witaszak z Grabowa biorą udział w XXIII edycji „Sejm Dzieci i Młodzieży”. Temat tegorocznego zadania mówi o przestrzeni publicznej jako miejscu wolnym od systemów propagujących systemy totalitarne i kładzie nacisk na lokalnych bohaterów w tejże przestrzeni. W związku z tym uczennice proponują, aby jedna z ulic w Grabowie nosiła imię Marii Ginter, urodzonej w Smolicach (gm. Grabów) w 1922 roku, polskiej pisarce, malarce, rzeźbiarce, podróżniczce, żołnierce, uczestniczce Powstania Warszawskiego, działaczce ZWZ i AK.

Reklama

Aby uzyskać mandaty poselskie musiały wykonać szereg zadań. Zaczęły od rozmowy z Wójtem Gminy Grabów – panem Tomaszem Pietrzakiem, rozmawiały o obiektach na terenie naszej gminy, których nazwa nawiązuje do komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Okazało się, że w Grabowie znajduje się ulica 40-lecia PRL-u, której nazwę należało zmienić. Uzyskały informację, że zostały podjęte już działania w tej sprawie. Zostało zorganizowane spotkanie z mieszkańcami tejże ulicy, którzy zaproponowali nową nazwę ulicy – Osiedlową. Na sesji rady Gminy Grabów, która odbyła się 30 marca, została ostatecznie zatwierdzona uchwała o zmianie nazwy tej ulicy. 

Przedstawiły inicjatywę, nazwania łącznika między Placem T. Kościuszki a ulicą Ogrodową w Grabowie imieniem naszej bohaterki – Marii Ginter. Pan Wójt powiedział, że jesteśmy pierwsze z takim pomysłem i że jest to bardzo ciekawa inicjatywa.

Kolejnym działaniem, było nakręcenie filmu biograficznego o pani Marii. Udały się więc do jej rodzinnych Smolic, gdzie nagrały film (do obejrzenia poniżej). 

Zorganizowały spotkanie z lokalną młodzieżą z grabowskiego gimnazjum, gdzie przybliżyły uczniom postać Marii Ginter. Po zakończeniu spotkania z rówieśnikami, udały się na spotkanie z sołtysem Grabowa Osady – panem Mirosławem Ryśkiewiczem. Sołtys potwierdził, że jest to bardzo dobry pomysł i warto byłoby go doprowadzić do finału. Po spotkaniu z sołtysem udały się do biblioteki publicznej w Grabowie, gdzie zawiesiły plakat biograficzny oraz pozostawiły ulotki o pani Marii.

Jednym z zadań jest ankieta, która pomoże Julii i Kindze zweryfikować świadomość społeczeństwa na temat kobiety renesansu, jaką była Maria Ginter. Dlatego gorąco zachęcamy w swoim oraz w ich imieniu do udzielenia na nią odpowiedzi. https://www.survio.com/survey/d/E9S3A9I5Z8M5S5K1M

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.