Reklama

Reklama

Kolejne szkoły poznają trasę leśnej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej

Opublikowano: wt, 31 maj 2016 11:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności 11 maja do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stemplewie przybyło około stu przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Łęczycy. Celem ich wizyty było poznanie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „STEMPLEW”, która znajduje się na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Koło oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Stemplewie.Dzieci wzięły również udział, we wcześniej ogłoszonym konkursie plastycznym pod hasłem „Uroki Stemplewskiego Lasu”. Podczas ich wizyty nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród, które zostały zakupione z funduszy edukacyjnego projektu „Las wokół nas” realizowanego przez Ośrodek w Stemplewie i dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Przy pożegnaniu dzieci z Przedszkola nr 1 w Łęczycy przekazały Ośrodkowi plastikowe nakrętki, przyłączając się do akcji, której efektem ma być zakup sprzętu dla niepełnosprawnych dzieci.

Reklama

Oprócz  przedszkolaków z Przedszkola nr 1 w Łęczycy, którzy co roku odwiedzają naszą ścieżkę, w tym roku dzieci z innych  szkół poznały jej trasę. 18 maja przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Piask i Świnic Warckich. 24 maja trasę leśnej ścieżki pokonały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Łęczycy. 11 czerwca Przybędą harcerze z Uniejowa.

Odwiedzający ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „STEMPLEW”, mieli do pokonania 1500 metrów trasy wytyczonej w kompleksie leśnym. W czasie spaceru towarzyszyli im: leśniczy tego terenu pan Józef Marciniak i nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Stemplewie pani Marzena Cebulska, którzy pracowali nad powstaniem ścieżki. Pokazali i omówili młodym miłośnikom przyrody aspekty przyrodnicze, możliwe do zaobserwowania na wyznaczonej trasie. Piesza wędrówka trasą ścieżki rozpoczyna się od stanowiska z tablicą „Wskazówki leśnika”, gdzie omawiane są zasady prawidłowego zachowania się w lesie. Wędrując dalej dzieci zdobywają podstawowe informację o roślinach, zwierzętach i gospodarce leśnej. Bogato ilustrowane tablice, flora i fauna środowiska leśnego sprzyjają wzbogacaniu i utrwalaniu wiadomości. Dzieci dowiadują się, jak odróżnić sosnę smołową od innych gatunków, poznają podstawy gospodarki leśnej i łowieckiej. Przy tablicy z „Grzybami” rozpoznają gatunki grzybów jadalnych i trujących, najczęściej występujących w tym rejonie. Treści oraz bogato ilustrowana tablica „Budowa warstwowa lasu” przybliżają dzieciom pojęcia dotyczące drzewostanu, podszytu, runa leśnego i ściółki. W naturalnym środowisku, a nie na obrazku, mogą obejrzeć krzewy poziomek, jagód i jeżyn. Zainteresowanie uczestników wędrówki wzbudza paśnik, w którym wychowankowie Ośrodka w Stemplewie zimą dokarmiają zwierzęta. Atrakcją jest również okazały dąb szypułkowy, który jako pomnik przyrody oznaczony jest specjalną tabliczką.

Uczestnicy zorganizowanych grup odwiedzających ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną „STEMPLEW”, mogą wziąć również udział w zajęciach i warsztatach, przygotowanych specjalnie dla nich przez kadrę Ośrodka. Może to być zabawa połączona z pieczeniem kiełbasek przy wspólnym ognisku, czy też jazda konno na konikach, które w Ośrodku w Stemplewie wykorzystywane są do zajęć z hipoterapii.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „STEMPLEW” umożliwia przeprowadzenie atrakcyjnych plenerowych zajęć nie tylko dla dzieci, ale i dla młodzieży. Zapraszamy wszystkich chętnych do opuszczenia murów szkoły czy przedszkola  i odwiedzania naszej ścieżki, aby zbliżyć się do przyrody i najbliższego otoczenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.