Reklama

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – czy w Łęczycy jest bezpiecznie?

Opublikowano:
Autor:

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – czy w Łęczycy jest bezpiecznie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Od jakiegoś czasu zachęcani jesteśmy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma pomóc w efektywnej pracy policji, a także zwiększyć poczucie bezpieczeństwa wśród obywateli. Sama mapa jest internetową aplikacją, na której znajdują się zgłoszenia zarówno te potwierdzone, jak i te, które poddawane są weryfikacji. Zgłosić zagrożenie może każdy obywatel, bez wychodzenia z domu, przy czym warto pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji policji. Te możemy zgłaszać dzwoniąc na numer: 997 lub 112.Mapa ma przede wszystkim pomóc w wskazaniu obszarów objętych potencjalnym zagrożeniem i jego rodzajem. Oprócz samej mapy, obywatele mają także dostęp do statystyk, które powstają dzięki Polskim Badaniom Przestępczości lub na podstawie odnotowanych zdarzeń (styczeń – wrzesień 2016) w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Więc – czy na podstawie statystyk możemy stwierdzić, że w Łęczycy jest bezpiecznie?

Okazuje się, że nie do końca. Najlepszym przykładem jest zestawienie 17x7, czyli zestawienie sumaryczne przestępstw takich jak: rozbój, kradzież, wymuszenie, bójka i pobicie, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu na udzielaniu innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych kończąc. 

Łęczyca może „pochwalić” wynikiem 131,03 przestępstw wyżej wymienionego rodzaju w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców, gdzie górną skalą są 62 przestępstwa. W innych gminach powiatu łęczyckiego wynik ten oscyluje między 49,24 (gmina Świnice Warckie) a  83,51 (gmina Witonia).

Z przestępstw najczęściej popełnianych wyróżnić można kradzież, która w gminie Łęczyca (wraz z miastem) osiągnęła wynik 26,48 przestępstw przypadających na 10 tys. mieszkańców, przy górnej skali 24.

Dlatego cel istnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest jasny – ma pomóc nie tylko w poprawie statystyk, ale przede wszystkim zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, które należy do podstawowych potrzeb.

Zgłaszać wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa możecie tutaj:

Fani statystyk mogą bliżej zagłębić się w ten temat klikając tutaj:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE