Reklama

Kto z naszego okręgu zasiądzie w Sejmie? Agencja podaje nazwiska, a wśród nich...

Opublikowano:
Autor:

Kto z naszego okręgu zasiądzie w Sejmie? Agencja podaje nazwiska, a wśród nich... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Wybory już za dwa tygodnie, coraz częściej pojawiają się sondaże wyborcze przewidujące wyniki głosowania - najczęściej mówią jednak o podziale mandatów w skali kraju. Agencja CEC Government Relations przygotowała z kolei zestawienie nazwisk kandydatów z naszego okręgu, którzy najprawdopodobniej zasiądą w parlamencie.

CEC Government Relations pisze o sobie jako o "wiodącej niezależnej agencji spraw publicznych w Europie Centralnej".

- Posiadając własne biura w Warszawie, Pradze, Bratysławie, Budapeszcie i Sofii oraz partnerów i konsultantów w Bukareszcie, Kijowie oraz krajach bałtyckich jesteśmy wyjątkowo usytuowani, by dostarczyć kompleksowe usługi na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i europejskim - pisze o sobie CEC Government Relations.

Jakie wyniki wyborów przewiduje agencja w naszym okręgu? Jak pisze CEC GR, poniższe zestawienie nie jest pełnie, przedstawia jedynie te ugrupowania, które są pewne wejścia do Sejmu.

Prawo i Sprawiedliwość - 7-8 mandatów
1. Lichocka Joanna
2. Polak Piotr
3. Woźniak Tadeusz
4. Mateusiak-Pielucha Beata

8. Matuszewski Marek
6. Rzymkowski Tomasz
5. Ciebiada Krzysztof
7. Rychlik Paweł

Joanna Lichocka (jedynka w 2015 roku w okręgu kaliskim) tak jak Piotr Polak, Tadeusz Woźniak i Beata Mateusiak-Pielucha, którzy ubiegają się o reelekcję, mogą mieć dość dużą pewność, że zasiądą w Sejmie, jako że wszyscy oni uzyskali wysokie, bezpieczne wyniki cztery lata temu.

Pozostałe 3-4 miejsca prawdopodobnie zdobędą: ubiegający się o reelekcję Krzysztof Ciebiada (zajął miejsce Witolda Waszczykowskiego w 2019 roku), Tomasz Rzymkowski (jedynka na liście Kukiz'15 cztery lata temu), Paweł Rychlik (zajął miejsce Grzegorza Schreibera w 2018 roku) lub Marek Matuszewski - czwarty wynik na liście PiS w 2015 roku, zawieszony jako członek partii od 2018 roku (jest to nieprawdą, Matuszewski zawieszony był przez miesiąc, do grudnia 2018 roku - dop. red.).

Koalicja Obywatelska - 2-3 mandaty
1. Tomczyk Cezary

2. Joński Dariusz
3. Hanajczyk Agnieszka
5. Owczarek Andrzej

Cezary Tomczyk ubiega się o reelekcję - i to najprawdopodobniej się stanie, jako że osiągnął wysoki, bezpieczny wynik w 2015 roku a poparcie dla partii tworzących KO pozostaje na podobnym poziomie.

W walce o pozostałe 2-3 miejsca liczą się posłanka Agnieszka Hanajczyk, rozpoznawalny w kraju rzecznik SLD Dariusz Joński i Andrzej Owczrek, były senator PO, startujący z piątego miejsca. Do tej pory Dariusz Joński startował z okręgu łódzkiego, dlatego jego zwycięstwo w sieradzkim nie jest pewne.

Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1 mandat
2. Olejniczak Cezary

1. Matysiak Paulina

Sondaże przewidują, że Lewica zdobędzie jedno miejsce w tym okręgu. Jest niemal pewne, mandat zdobędzie były poseł SLD Cezary Olejniczak (ponad 16 tysięcy głosów w wyborach w 2015 roku - ponad połowę wszystkich głosów swojej listy).

Paulina Matysiak, wcześniej kandydująca z Lewicy Razem w woj. kujawsko-pomorskim, ma bardzo małe szanse na zdobycie mandatu. Były rzecznik SLD Dariusz Joński, kandydujący z listy KO, może spowodować odpływ części wyborców SLD osłabiając wynik lewicy.

Polskie Stronnictwo Ludowe 0-1 mandatów
1. Bejda Paweł

W okręgu sieradzkim PSL ma szansę na jeden mandat. Najprawdopodobniej zdobyłby go Paweł Bejda, długoletni działacz PSL-u, który ubiega się o reelekcję.

W skali kraju CEC Government Relations przedstawia trzy scenariusze.

I Optymistyczny dla PiS
PiS: 264 mandaty
KO: 140 mandatów
Lewica: 40 mandatów
PSL: 15 mandatów

II Z wyszczególnieniem niepewnych miejsc
PiS: 247 mandatów
KO: 140 mandatów
Lewica: 39 mandatów
Niepewne: 22 mandaty
PSL: 11 mandatów

III Optymistyczny dla KO
PiS: 247 mandatów
KO: 157 mandatów
Lewica: 40 mandatów
PSL: 15 mandatów

Z pełnym zestawieniem zapoznać można się TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE