Reklama

Łęczyca przyjmie repatriantów?

Opublikowano:
Autor:

Łęczyca przyjmie repatriantów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności  - Ewentualna pomoc dla repatriantów udzielona przez Miasto Łęczyca to w sposób oczywisty pomoc osobom potrzebującym, ale to zagadnienie również szersze, dotyczące między innymi spłaty naszego historycznego długu w stosunku do rodaków zza naszej wschodniej granicy - twierdzi burmistrz Krzysztof Lipiński. Czy to oznacza, że do naszego miasta napłyną repatrianci?Kwestie moralności niemal od zawsze łączyły bądź dzieliły społeczeństwo. Nie inaczej jest z wciąż aktualnym tematem uchodźców i ciągłych debat nad tym, czy powinni oni zostać przyjęci do naszego kraju.W tym wszystkim, trochę na boczny tor odstawiany jest temat  Polaków, którzy z różnych przyczyn znaleźli się poza granicami naszego kraju, a nie mają obecnie możliwości, aby do niego wrócić. Rodacy, którzy pragną powrotu na łono ojczyzny swoje wnioski skladają w konsulacie, załączając niezbędne dokumenty potwierdzające ich obywatelstwo. Następnie odbywa się procedura repatriacyjna, po której konsul do paszportu wkleja wizę, która jest ważna przez 12 miesięcy. Jednak, aby konsul mogł to zrobić, potrzebny jest przedstawiony przez wnioskodawcę dowód na to, że podczas pobytu w Polsce, będzie miał on zapewniony, przez inne osoby, lokal mieszkalny i źródło otrzymania.

W tym uczestniczą Urzędy Wojewódzkie, które zachęcają samorządy do tworzenia takich warunków. Z kolei samorządy, poprzez uchwałę muszą zobowiązać się do zapewnnienia tych warunków przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Wiążą się z tym również możliwości na różne dotacje, np.:  na przyjęcie repatriantów to  4120 zł na repatrianta i każdego członka rodziny na adaptację lub remont lokalu mieszkalnego, na utworzenie miejsca pracy, sfinansowanie asysty w usamodzielnieniu itp. Miastami z naszego województwa, które zdecydowały się na taki krok to Łowicz i Zduńska Wola. 

Burmistrz zapewnia, że jest gotów do podjęcia się organizacji takiej repatriacji. Nazywa to moralnym obowiązkiem uwarunkowanym wydarzeniami historycznymi. 

 - Ewentualna pomoc dla repatriantów udzielona przez Miasto Łęczyca to w sposób oczywisty pomoc osobom potrzebującym, ale to zagadnienie również szersze, dotyczące między innymi spłaty naszego historycznego długu w stosunku do rodaków zza naszej wschodniej granicy - mówi Krzysztof Lipiński. - To wywiązanie się z moralnego obowiązku, wynikającego z rozwoju wydarzeń historycznych i politycznych okresu powojennego, które przybrały niekorzystny dla nich obrót. Już tylko z tego punktu widzenia zaangażowanie się samorządu lokalnego w tę sprawę należy uznać za jak najbardziej zasadne.

Do tego potrzebna jest uchwała Rady Miejskiej. Sami radni wstępnie wyrazili zainteresowanie.

- Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia procedury repatriacyjnej jest uchwała Rady Miejskiej zawierająca zobowiązanie zapewnienia warunków do osiedlenia się przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy - dodaje Jakub Pietkiewicz, pełnomocnik burmistrza. - Temat możliwości osiedlenia w Łęczycy rodzin polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy był już radnym miejskim sygnalizowany i wydaje się że radni nie byli mu przeciwni. Burmistrz Krzysztof Lipiński jest gotów podjąć się organizacji takiej repatriacji gdy tylko uzyskamy na nią zgodę Rady Miejskiej.

A Wy jak uważacie? Łęczyca powinna przyjąć repatriantów?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE