Reklama

Łęczyca zyska nowego Honorowego Obywatela?

Opublikowano:
Autor:

Łęczyca zyska nowego Honorowego Obywatela? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Na ręce przewodniczącego rady miasta Pawła Kuleszy wpłynął wniosek o pośmiertne nadanie tytułu Honorowego Obywatela Łęczycy panu Józefowi Andrzejowi Szczepańskiemu, znanemu także pod pseudonimem „Ziutek”.Wniosek został złożony z inicjatywy łęczyckich struktur Ruchu Narodowego.Józef Andrzej Szczepański „Ziutek” urodził się 30 listopada 1922 roku w Łęczycy. Zmarł 10 września 1944 roku w Warszawie. Do momentu wybuchu wojny zdążył zdać tzw. małą maturę. Wybuch wojny powstrzymał dalsze plany edukacyjne Szczepańskiego. „Ziutek”, pomimo młodego wieku, szybko zdał sobie sprawę z obowiązków wobec Ojczyzny. Należał do tzw. pokolenia Kolumbów. Podczas wojny uczęszczał na tajne komplety organizowane przez dyrektora gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie.Józef Andrzej Szczepański związany był z konspiracją od 1942 roku. Kandydat współpracował i aktywnie uczestniczył w podziemnej działalności grup szturomych Szarych Szeregów. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych, między innymi wziął udział w nieudanej próbie zamachu na generała SS Wilhelma Koppego. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był dowódcą drużyny Parasolu.

„Ziutek” to postać nietuzinkowa, jeśli idzie o poezję okresu wojennego. Tworzył w czasie trwania walk powstańczych. Wszystkie utwory powstały pod wpływem chwili. Stworzył „Pałacyk Michla”, utwór wyjątkowy, którego zadaniem było podtrzymywanie na duchu i zagrzewanie do boju żołnierzy Armii Krajowej. Obok swojego sztandarowego utworu, stworzył szereg innych. Napisał „Parasola piosenka szturmowa” i znany wiersz o wymowie antysowieckiej „Czerwona zaraza”, który był zarazem ostatnim przed śmiercią poety.

Józef Andrzej Szczepański otrzymal także odznaczenia: dwukrotnie Krzyż Walecznych (18 i 22 sierpnia 1944 r.) i pośmiertnie order Virtuti Militari V klasy (pośmiertnie, wrzesień 1944 r.)

Komisja oświaty i komisja rewizyjna pozytywnie rozpatrzyły wniosek, który zostanie przedstawiony również na komisji sportu oraz na komisji planowania i budżetu.

Z racji nadania pośmiertnego tytułu, radni rozważają postawienie pamiątkowej tablicy w Ratuszu Miejskim, a także złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze Parasola.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE