Reklama

Łęczycki park odetchnie na nowo

Opublikowano:
Autor:

Łęczycki park odetchnie na nowo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Park w Łęczycy ulegnie wkrótce wielu zmianom. Stanie się zielonymi płucami miasta!Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zadecydowała, że projekt pn. „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego w Łęczycy" uzyska dofinansowanie. Kwota uzyskana na ten cel wynosi 960 tysięcy złotych.Pierwotnie Gmina Miasto Łęczyca starała się o dofinansowanie, składając w marcu wniosek do WFOŚiGW w Łodzi w ramach II edycji Konkursu Programu Priorytetowego „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego – program rewaloryzacji zabytkowych parków". Kwota, która została pozyskana, wynosiła 1/3 puli, przznaczonej na konkurs- Zakres kosztów kwalifikowanych został określony i można było zacząć wybierać jak z karty menu w restauracji, co i z jakim procentowo dofinansowaniem zrobić. Z takiej okazji należało skorzystać! I skorzystaliśmy! - mówi Krzysztofa Łuczak z referatu rozwoju i promocji miasta.

W ramach zadania  zostaną wykonane zadania związane z infrastukturą techniczną. Zmodernizowane zostaną dotychczasowe alejki i wytyczone nowe, wraz z małą architekturą. Dojdzie do odbudowy wiaty, bramy oraz stworzona zostanie pierwsza w mieście siłownia zewnętrzna - fit park. Prócz wymienionych atrakcji, pojawi się również boisko do gry w Boule. Niestety Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na stworzenie w Parku terenu do mini golfa.

Prowadzone będą również prace związane kompleksowo z zielenią miejską: wycinka, docinka, nasadzenia i przesadzenia roślinności. Podświetlony będzie pomnik przyrody, który się tam znajduje, czyli dąb ”Kazimierz”. Zostaną w końcu wykonane prace na ciekach wodnych, niwelujące docelowo występujące w Parku podtopienia. W centralnej części Parku na cieku wodnym powstanie gejzer wodny, który poza ciekawym wyglądem zewnętrznym, pozytywnie będzie wpływał na świat podwodny cieku. Nowe, bezpieczne i  stylizowane mostki pozwolą bezkolizyjnie przemieszczać się po parku.

- Na przestrzeni ostatniego czasu nie było ogłaszanego konkursu w takim zakresie, o takiej skali i z takim dofinansowaniem. Dla przypomnienia prace związane z ciekami wodnymi w Parku finansowane są przez WFOŚiGW w Łodzi w 100%. Takiej możliwości nie dawały nawet środki unijne. Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego 2007 - 2013 swoją propozycję kończyło zawsze na poziomie 85%, natomiast Wojewódzki Fundusz reasumując pozwolił nam uzyskać dofinansowanie w postaci 92 %. Warto było poczekać... Zresztą nie było nawet innego wyjścia, bo nie było nigdzie innych obejmujących ten temat, konkursów. Nie należy tak więc skupiać sie teraz na roztrząsaniu kwestii innych ponad te, które de facto przyświecały podejmowaniu się realizacji tego tematu - kontynuuje Pani Krzysztofa.

Już niedługo mieszkańcy będą mogli w ciekawy i zdrowy sposób spędzać czas, w odnowionym Parku Miejskim.

- Mając na uwadze wzrost zainteresowania sportem i rekreacją naszych mieszkańców, Park Miejski po rewaloryzacji pod okiem konserwatora - stać się może enklawą zdrowego ruchu i faktycznymi zielonymi płucami miasta. Tego sobie i Państwu życzymy! - podsumowuje K. Łuczak.

Prace rozłożone zostały w czasie na dwa lata, rozpoczną się w styczniu roku przyszłego i zakończą w listopadzie roku 2016.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE