Reklama

Łęczyckie wodociągi zostaną zmodernizowane? PGKiM otrzymał prawie 8 mln zł

Opublikowano:
Autor:

Łęczyckie wodociągi zostaną zmodernizowane? PGKiM otrzymał prawie 8 mln zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności O istocie wody i jej niezbędnym wpływie na nasze codzienne życie nie trzeba nikogo przekonywać. Z zadaniem poprawy jakości płynnego daru natury zmierzy się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które otrzymało od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi 7,5 mln zł na ten cel.Prezes Janusz Muszyński nie kryje zadowolenia z tego faktu. W poniedziałek do siedziby wpłynęło pismo z WFOŚiGW. - Zadaniem jest wybudowanie całkiem nowej stacji uzdatniania wody o wydajności 200 m³ na godzinę tu w Łęczycy. Aktualnie ta stacja i studnie znajdują się w Krzepocinie, a w nowym układzie w Krzepocinie zostaną tylko studnie. Natomiast stacja uzdatniania znajdzie się w Łęczycy. W ramach projektu zostanie przebudowane całe zasilanie w Krzepocinie, likwidacja stacji w Krzepocinie, rekultywacja studni, wybudowanie stacji uzdatniania w Łęczycy i przebudowa stacji pomp w Łęczycy – opowiada prezes. 

Obecnie jest sześć studni, z czego dwie są czynne. W planie jest rekultywacja jednej nieczynnej studni.

Janusz Muszyński podkreśla, że sam projekt jest ogromny i zawiera zadania z różnych branż: budowlanej, elektrycznej,  czy hydraulicznej. Mówi również o tym, że dzięki temu zadaniu cały model wodociągów w naszym mieście ulegnie przebudowie.

- Obecny system zasilania Łęczycy w wodę, który tutaj funkcjonuje, oscyluje na przełom lat 60 i 70-tych. Są to urządzenia kompletnie wyeksploatowane. Co jest bardzo ważne to to, że dzięki modernizacji, będzie wysoka jakość wody, bez żadnych dodatków chemicznych. Woda będzie uzdatniona za pomocą specjalnego złoża mechaniczno-bakteriologicznego, czyli będą tam również bakterie, które pochłaniają żelazo i mangan. 

Nowa stacja uzdatniania wody ma mieć również zdalną sterownię, wizualizację przepływów oraz będzie pochłaniać mniej wody na potrzeby technologiczne. 

Dla przykładu – obecnie na 100 m³, 4% wody jest wykorzystywane na potrzeby technologiczne. Nowa stacja będzie wykorzystywała poniżej 1%.

Prezes przewiduje, że cała inwestycja powinna trwać do końca 2018 roku.

- Myślę, że w czerwcu już ruszą prace, a zakończenie prac, według naszego harmonogramu to koniec 2018 roku. Zakończenie prac budowlanych i montażowych powinno zakończyć się w październiku, listopadzie przyszłego roku – mówi Janusz Muszyński. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE