Te niecodzienne zajęcia to bez wątpienia pierwsza tego typu lekcja w Polsce, lekcja na tyle ważna, bo miała na celu nie tylko wykształcenie pewnych postaw obywatelskich wśród młodych ludzi, ale przede wszystkim naukę współpracy z przedstawicielami starszego pokolenia. Toteż temat zajęć brzmiał: Gmina jako wspólnota mieszkańców, czyli nic o nas bez nas.
„Poznajemy ABC samorządności” stało się zatem celem głównym owego spotkania, które stanowiło niejako preludium do zapowiedzianej tego dnia kolejnej sesji MRG. Była to niezła okazja, by nakłonić dorosłych radnych do wspólnej nauki i zabawy. Wielu z nich odpowiedziało przychylnie na zaproszenie organizatorów. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło też i wójta gminy Jacka Rogozińskiego i przewodniczącego Rady Gminy Łęczyca Włodzimierza Starzyńskiego.
Lekcja zaczęła się od doboru par. To uczniowie mieli ten przywilej wyboru swych starszych partnerów, z którymi pracowali. Uśmiechy, uściski dłoni to gesty, które stały się wyraźną zachętą do dobrej współpracy.
Zajęcia zostały przeprowadzone metodami oceniania kształtującego. Nie było więc monologów, wykładów prowadzących, ale praca zespołów według ściśle określonych zasad. W ruch poszły tzw. metodniki, za pomocą których można było sprawdzić rozumienie celów i kryteriów sukcesu, czyli słynnego nacobezu. Wśród nich znalazły się istotne kwestie związane z samorządem terytorialnym, które powinien znać każdy, szczególnie jeśli chce współtworzyć społeczeństwo obywatelskie ludzi zaangażowanych globalnie i lokalnie.
– Jestem zadowolona z przebiegu spotkania, zaangażowania młodych radnych, ich postawy, kultury, swobody w działaniu. Cieszę się, że wszyscy uczyli się, bawiąc, i bawili, ucząc. Na pochwałę zasługuje także atmosfera pracy i współpracy, integracja pokoleń – nie kryła radości po skończonych zajęciach Jolanta Kuropatwa.
– Dzisiejsza lekcja bardzo mi się podobała. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie zaangażowanie zaproszonych gości. Z ich komentarzy wynika, że wszyscy byli miło zaskoczeni przebiegiem zajęć i pozytywnym klimatem panującym w gimnazjum – mówi Katarzyna Oleska, młodzieżowa radna.
Z kolei Lidia Majda, przewodnicząca MRG, podkreślała, że dorośli radni byli bardzo aktywni podczas zajęć, co przerosło jej wszelkie oczekiwania. Lidia cieszyła się, że dzisiejsza lekcja stała się szansą na większą integrację pomiędzy dwoma środowiskami: Młodzieżową Radą Gminy a Radą Gminy Łęczyca i na rozmowę, której po prostu brakuje w świecie polityki, nawet tej gminnej.
Lekcja wiedzy o społeczeństwie połączyła pokolenia
Opublikowano:
Autor: am/Gimnazjum im. Czesława Miłosza
Przeczytaj również:
AktualnościKiedy rozpocząć naukę? Najlepiej najwcześniej? A kiedy ukończyć? Najlepiej nigdy. O tym, że można, a nawet warto się uczyć, mogli przekonać się uczestnicy niezwykłej lekcji, która połączyła pokolenia.Mamy Radę, damy radę! – to hasło przewodnie lekcji WoS-u poprowadzonej w Gimnazjum im. Cz. Miłosza przez dyrektor Jolantę Kuropatwę i jej asystentkę – Lidię Majdę, przewodniczącą Młodzieżowej Rady Gminy i jednocześnie uczennicę klasy IID gimnazjum.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE