Reklama

Łódzkie na plus – podsumowane tygodnia w skrócie

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Województwo Łódzkie ma plan rozwoju na najbliższych 10 lat. Po wielu konsultacjach z ekspertami, samorządami, mieszkańcami, Sejmik przyjął Strategię Rozwoju Województwa Łódzkiego do 2030 r.

Prace nad Strategią trwały blisko dwa lata. Nic dziwnego, jest to w końcu najważniejszy dla regionu dokumentem planistyczny, zawierający wizję, cele polityki regionalnej oraz działania niezbędne do ich osiągnięcia. Tymczasem, z uwagi na nowe rozdanie unijnych pieniędzy, konieczność transformacji energetycznej, a także pandemię i możliwość dodatkowego wsparcia finansowego z funduszu odbudowy, uwarunkowania i wyzwania, przed którymi staje region ciągle zmieniały się. Zarząd Województwa przeprowadził w związku z tym szereg konsultacji społecznych, rozpytywał ekspertów, samorządowców, mieszkańców regionu o uwagi do projektu dokumentu. Wiele ze zgłoszonych propozycji zostało uwzględnionych i powstał plan określający największe wyzwania dla regionu i sposoby na zmierzenie się z nimi.
- Wizja województwa łódzkiego to wizja dynamicznie i harmonijnie rozwijającego się regionu – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Regionu przyjaznego rodzinom, wrażliwego na potrzeby seniorów, przyjaznego mieszkańcom w równej mierze miast, małych miasteczek i obszarów wiejskich. Wizja regionu wspierającego nowoczesną i innowacyjną gospodarkę.
Ze Strategią można zapoznać się na stronie strategia.lodzkie.pl.

Zadbajmy o małą architekturę

W wizję regionu przyjaznego mieszkańcom i rozwijającego się w poszanowaniu dóbr kultury wpisuje się z pewnością ogłoszony przez Zarząd Województwa Łódzkiego konkurs na remont tzw. małej architektury zabytkowej. Chodzi o: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, ale też pomniki, posągi, wodotryski, kolumny i inne obiekty architektury ogrodowej, wpisane do rejestru zabytków województwa łódzkiego lub gminnych ewidencji zabytków z obszaru województwa.
O dotację na ich odnowienie czy uporządkowanie i zagospodarowanie jego otoczenia, sięgającą 20 tys. zł, może się starać w zasadzie każdy, ważne jest tylko, żeby na remont godzili się właściciele zabytku. Zbieranie wniosków trwa do 19 maja.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej:
https://lodzkie.pl/kultura/ochrona-zabytkow/dotacje.

Zbadaj się

Region przyjazny, to region dbający o swoich mieszkańców. W związku z tym Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Łodzi zaprasza na bezpłatne konsultacje i badania lekarskie w ramach akcji profilaktyki onkologicznej. W trzy soboty: 22 i 29 maja oraz 12 czerwca będzie można uzyskać bezpłatną poradę z zakresu:
- chorób piersi
- chorób jelita grubego
- chorób nowotworowych żołądka
- nowotworów skóry (wraz z badaniem znamion skórnych)
- ginekologii onkologicznej (wraz z badaniem cytologicznym)
- zdrowego żywienia.
Panie w wieku 50+ zapraszamy na bezpłatną mammografię. Zapisy trwają od 14 maja pod numerem tel. 42 689 57 57 lub mailowo pod adresem [email protected].
W razie konieczności, uczestnicy akcji otrzymają w czasie konsultacji skierowania na dalsze badania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE