Stowarzyszenie postanowiło zaskarżyć uchwałę Komisji do Spraw Wyboru Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który z kolei ową skargę odrzucił.
Na tym LGD „Ziemia Łęczycka” nie poprzestała i zwróciła się do Najwyższego Sądu Administracyjnego z zażaleniem na decyzję WSA. Najwyższy Sąd Administracyjny zażalenie uwzględnił i sprawa wróciła ponownie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Ten 31 sierpnia br. wydał wyrok i uchylił zaskarżoną uchwałę, a w swoim uzasadnieniu nie pozostawił suchej nitki na komisji, która oceniała spełnione kryteria złożonej przez LGD „Ziemia Łęczycka” strategii rozwoju lokalnego.
Sąd dopatrzył się ogromnych różnic między ocenami eksperta a przedstawiciela zarządu. Dla przykładu, w kryterium 5.2: „Poprawność metodologiczna kryteriów i zasady ustalania/zmiany kryteriów” w opinii eksperta zostały uwzględnione i otrzymały 10 punktów. Natomiast według przedstawiciela zarządu nie zostały one uwzględnione i otrzymały 0 punktów. I takich rozbieżności było więcej.
- (…) Dodatkowo takie przedstawienie sprawy stawia pod znakiem zapytania rzetelność oceny również innych podmiotów. Skoro bowiem jak twierdzi pełnomocnik Komisji zawyżono punktację skarżącej to również taka sytuacja mogła mieć miejsce w stosunku do innych biorących udział w konkursie podmiotów, a to mogłoby diametralnie zmienić przyznaną punktację i w konsekwencji listę rankingową według której przyznano dofinansowanie – tak swoją decyzję uzasadniał Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Uchwała podjęta przez Komisję do Spraw Wyboru Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność została więc uchylona.
Niestety na poczuciu sprawiedliwości sprawa wydaje się kończyć, ponieważ pieniądze na realizację strategii rozwoju lokalnego zostały już rozdysponowane. Zarząd LGD musi szukać dofinansowań gdzie indziej.