Reklama

Miasto i starostwo łączą siły, aby dokończyć remont Lotniczej i Belwederskiej

Opublikowano:
Autor:

Miasto i starostwo łączą siły, aby dokończyć remont Lotniczej i Belwederskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Ulice Belwederska i Lotnicza w końcu doczekały się odnowy, gdy w 2015 r. Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił i wyremontował fragmenty obu ulic. Pytanie, jakie się nasuwało, to kiedy zacznie się kolejna część inwestycji. Na posiedzeniu komisji wspólnych (25 sierpnia) gościł dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Paweł Wołoszyn, który omawiał jeden z punktów obrad o nazwie: „Omówienie i wydanie opinii do projektu uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Łęczyckiemu w roku 2017 na realizację zadania pn. Przebudowa Drogi Powiatowej nr. 2520E w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu ulicy Belwederskiej i ulicy Lotniczej w Łęczycy”. Dyrektor mówił o Programie Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2017-2019, a także o planie dokończenia remontu ww. ulic. Wstępnie inwestycja była wyceniana na poziomie 500 tys. zł., natomiast kosztorys inwestorski, który tylko taki jest analizowany, zakłada kwotę 730 tys. zł. Miasto miałoby przeznaczyć dodatkowe 53 tys. zł., ponieważ według wstępnych założeń, kwotą ustaloną była ta oscylująca w granicy 120 – 130 tys. zł. - Na tamten czas, czyli 500 tys. zł. na zadanie, była to kwota 125 tys. zł. – 130 tys. zł., na dzień dzisiejszy przy tym, co już powiedziałem, czyli zwiększeniu kosztów w związku z przebudową głębną wjazdów jest to kwota 183 tys. zł., czyli coś co bym nazwał wnioskowaniem o kolejne 53 tys. zł. aby dostać maksymalne 5 punktów. Te punkty są na tyle ważne, że jeden punkt mniej powoduje, że wielokrotnie dany projekt nie załapuje się do realizacji – wyjaśniał Paweł Wołoszyn. 

Dlaczego urząd miasta miałby się dokladać do tej inwestycji? To również wyjaśnił dyrektor, który powiedział, że partnerstwo samorządów daje gwarancję na większą ilość punktów w ogłoszonym konkursie. 

- Żeby uzyskać jak największą liczbę punktów w określonym zakresie, a jednym z tych zakresów jest tzw. partnerstwo, czyli mówiąc krótko umowa między samorządami, które ten temat wzajemnie finansują. Przy poziomie ponad 50% dofinansowania, jest maksymalnie 5 punktów. I taka była umowa – mówił Paweł Wołoszyn - Odnośnie dofinansowania 50%, to temat polega na tym, że jeżeli finansujemy projekt za 730 tys. zł. to 50% jest finansowane z budżetu państwa, a pozostałe 50%, traktując je jako 100%, mamy podział między miasto i starostwo. Dlatego sugeruję tutaj te 183 tys. zł ponieważ jest to minimalnie ponad te 50% o których mówię, co powinno być traktowane przez Łódź w kategorii 5 punktów jako ocena. 

Sam remont miałby dotyczyć ulicy Lotniczej i Belwederskiej , a konkretniej zjazdów z wiaduktu. Sam wiadukt nie będzie remontowany. 

- Mówimy o dojeździe od strony ulicy Belwederskiej, jak i zjeździe w kierunku PKP. Plus ten element na samym dole, który bym nazwał ulicą Belwederską, a pozostałe zjazdy nazwałbym ulicą Lotniczą. Tak to będzie w projekcie traktowane (…). Idąc w kierunku PKP mamy dwa wjazdy do dróg wewnętrznych. Remont sięgnie drugiego wjazdu – mówił dyrektor. 

Komisja wspólna jednogłośnie zaopiniowała projekt pozytywnie, więc głosowanie podczas piątkowej sesji rady miasta (2 września) było tylko formalnością i radni także jednogłośnie podjęli uchwałę.

Kwota 183 tys. zł zostanie zabezpieczona w przyszłorocznym budżecie miasta.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE