Reklama

Miasto zapłaci rachunki PKP?

Opublikowano:
Autor:

Miasto zapłaci rachunki PKP? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności PKP upomniało się o zapłatę rachunków za przygotowanie dokumentacji w sprawie przekazania Łęczycy kolejki wąskotorowej. Miasto miało ją przejąć, ale radni ostatecznie z całej sprawy wycofali się rakiem. Teraz z miejskiej kasy trzeba będzie pokryć rachunki za przygotowanie dokumentacji, która na nic się nie przydała. Jak wysokie?- W miesiącu październiku zostaną państwo obciążeni fakturą za dokumenty niezbędne do niesfinalizowanej transakcji - takie lakoniczne pismo, podpisane przez dyrektora oddziału ds. obrotu nieruchomościami PKP S.A. Pawła Kośnika, wpłynęło ostatniego dnia września do Urzędu Miejskiego.

Przypomnijmy, że przejęcie i uruchomienie kolejki wąskotorowej to jeden ze sztandarowych planów burmistrza Krzysztofa Lipińskiego. W czerwcu ubiegłego roku radni podjęli uchwałę zakładającą przejęcie (7 za, 1 przeciw i 5 wstrzymanych), jednak już w lipcu 2015 zaczęli mieć wątpliwości. Według nich istniała obawa, że miasto będzie musiało ponieść ogromne koszty, mając przy tym niewielki zysk. Brak nowych informacji w tej sprawie, a także przedłużający się proces spowodował, że w czerwcu br. radni uchylili poprzednią uchwałę, jednocześnie rezygnując z pomysłu przejęcia kompleksu.

Okazuje się jednak, że kolejka, jako wpisana do rejestru zabytków, zwalniała by z płacenia podatków - pod warunkiem dbania o nią i konserwacji.

Jak udało się nam dowiedzieć, plany prowadzone przez pasjonatów kolejki wąskotorowej były już na bardzo zaawansowanym etapie. Łódzka Kolej Aglomeracyjna miała włączyć kolejkę do swojej mapy połączeń oraz odpowiednio ją dofinansować. Uruchomieniu wąskotorówki patronować miał zaś... McDonald`s.

Z planów nie zostało nic oprócz zaległego rachunku. Jakiej kwoty zażąda PKP? Nie jest ona jeszcze znana, wiadomo jedynie, że jest ona niemała.

- PKP S.A. poniosło znaczne koszty za dokumenty niezbędne do transakcji m.in. wycenę nieruchomości i wypisy z rejestru gruntów. Dokumenty te zdezaktualizowały się i nie jest możliwe ich wykorzystanie w przyszłości - czytamy w piśmie.

Jak sprawę komentują radni, którzy głosowali przeciw przejęciu majątku?

- Żadnej umowy z PKP nie podpisywaliśmy i o żadnej umowie nie wiemy. Podjęliśmy jedynie intencyjną uchwałę w tej sprawie. Ewentualne rozmowy prowadził burmistrz, więc to on powinien wiedzieć o co chodzi - mówi przewodniczący Rady Miasta Paweł Kulesza. - Nie mam wiedzy o żadnym piśmie od PKP, żadnego jeszcze nie widziałem. Powtarzam: my w momencie unieważnienia uchwały o przejęciu kolejki nie wiedzieliśmy o żadnych umowach, pismach i ewentualnych kosztach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE