Reklama

Michał Rola-Żymierski pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela?

Opublikowano:
Autor:

Michał Rola-Żymierski pozbawiony tytułu Honorowego Obywatela? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Łęczycanie chcą, by pozbawić Michała Rola-Żymierskiego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łęczycy. Był to jeden z trzech pierwszych mężczyzn, który uhonorowany został tym wyróżnieniem... oraz jak wskazują najnowsze badania historyków - agentem sowieckiego wywiadu.Michał Rola-Żymierski otrzymał miano Honorowego Obywatela Miasta Łęczycy 30 marca 1947. Zaraz po staroście łęczyckim - Julianie Muszyńskim i Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu stał się trzecim mężczyzną, który dostąpił tego zaszczytnego tytułu. Jednak ostatnie, mocno szokujące odkrycia historyków zmieniły poglądy mieszkańców o Żymierskim. Na jaw wyszło, że był on agentem sowieckiego wywiadu, odpowiedzialnym za śmierć i prześladowania wobec wielu tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej.

Sprawę w swoje ręce wzięli kibice łódzkiego Widzewa z Łęczycy, którzy na jednym z profili społecznościowych udostępnili post, apelujący o poparciu ich projektu uchwały obywatelskiej. Ma ona na celu pozbawienia Michała Żymierskiego jego tytułu w Mieście Łęczyca.

- Dzięki badaniom historyków poznaliśmy wiele innych faktów z jego życia. Był wieloletnim agentem sowieckiego wywiadu odpowiedzialnym za śmierć i prześladowania wobec wielu tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Ślepo realizował politykę Stalina zmierzającą do całkowitego uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego - czytamy na profilu kibiców klubu.

 

Mieszkańcy, którzy popierają projekt uchwały złożyć mogą pod nim swoje podpisy. Ten trafi na ręce Zenona Koperkiewicza, Przewodniczącego Rady Miasta Łęczyca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE