Rankiem 19 maja wyruszono w drogę. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Czorsztynie. Z zaciekawieniem oglądano ruiny gotyckiej budowali i słuchano pani przewodnik. Następnie przez Pieniński Park Narodowy udali się na statek, którym przepłynęli do Zamku w Niedzicy. Stamtąd autokarem pojechali do Sromowców Wyżnych na spływ przełomem Dunajca. Wspaniałe widoki majestatycznych Trzech Koron (nazywanych przez miejscową ludność Kaśką, Baśką i Maryśką) zapierały wszystkim uczestnikom wycieczki dech w piersiach. Dodatkowo spływ był również okazją do poznania ciekawych opowieści związanych z historią i kulturą tego regionu. Rejs tratwami zakończył się w malowniczym górskim miasteczku o nazwie Szczawnica, gdzie mieli okazję skosztować przepysznych wód ujmowanych z samych źródeł górskich potoków.
Kolejny dzień rozpoczęli od wjazdu wyciągiem na szczyt Palenicy. Tam czekała atrakcja w postaci przejazdu wózeczkami na grawitacyjnej zjeżdżalni. Następnie udali się na szlak. Wędrówka po górach była dla wielu nie lada wyzwaniem, jednak piękne krajobrazy rekompensowały trudy wyprawy.
Kolejnym punktem wycieczki była elektrownia wodna w Niedzicy. Zobaczyli m.in. halę maszyn, halę generatorów, galerię kontrolno-pomiarową, koronę zapory głównej, poziom pokrywy turbiny oraz taras widokowy na Jezioro Sromowieckie oraz Jezioro Czorsztyńskie. Z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści przewodników, którzy z pasją i oddaniem opowiadali o tajnikach swojej pracy.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Zamku w Niedzicy. Podziwiali tam piękne sale, bogate wnętrza, wspaniałe eksponaty oraz wysłuchaliśmy kilku ciekawych historii i legend. Po zwiedzaniu udali się w drogę powrotną.
Miłoszówka w Pieninach
Opublikowano:
Autor: am/Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej
Przeczytaj również:
AktualnościW dniach 19-20 maja grupa 50 uczniów Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej pod opieką Magdaleny Jasiaczek, Sylwii Gnatowskiej oraz Marty Kowalczyk udała się na wycieczkę edukacyjną w Pieniny.Celem wyjazdu było przede wszystkim uzyskanie informacji, jak wykorzystać energetyczny potencjał wody, a także poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych regionu.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE