Reklama

"Monologi. Mickiewicz, Wyspiański, Norwid" w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy

Opublikowano:
Autor:

"Monologi. Mickiewicz, Wyspiański, Norwid" w kościele OO. Bernardynów w Łęczycy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności 22 listopada w klasztorze OO. Bernardynów w Łęczycy, wystąpił jeden z najwybitniejszych aktorów teatralnych oraz scenicznych interpretatorów tekstów romantycznych, Jerzy Trela. Aktor, z towarzyszeniem jednego z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, Michałem Białkiem, zaprezentował monodram, na który złożyły się najsłynniejsze monologi w polskiej literaturze romantycznej. Licznie przybyli widzowie zobaczyli m.in. Konrada z Wyzwolenia, Adolfa z III cz. Dziadów, a także usłyszeli Fortepian Szopena C.K. Norwida czy Wielką Improwizację Konrada z Dziadów, którą Jerzy Trela wygłaszał w słynnym spektaklu w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze w Krakowie w 1973 roku.

Fragmenty utworów wygłaszanych przez Jerzego Trelę uzupełniane były przepiękną muzyką Chopina, Szymanowskiego, Kilara w wykonaniu Michała Białka. Nieprzemijające piękno i aktualność tekstów Wyspiańskiego, Mickiewicza i Norwida uobecniły się w opowieści nie tylko o doświadczeniu narodu, ale i intymnej historii aktora i jego artystycznej drogi. Publiczność zgromadzona w kościele w skupieniu wsłuchiwała się w każde słowo wypowiadane przez aktora i w każdy dźwięk jaki wydobywał się z fortepianu, nagradzając artystów ogromnymi brawami.

Łęczycka jesień teatralna jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu pn. Szlachcic Boruta marką Łęczycy i Województwa Łódzkiego – etap II.

Jerzy Trela – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów aktorów teatralnych. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Jest na stałe związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, a od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Na deskach tej sceny talent Jerzego Treli rozwijał się i dojrzewał. W przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza i Krystiana Lupy zagrał role różnorodne: od epizodów po bohaterów pierwszego planu, role, które należą do największych osiągnięć polskiego aktorstwa. W latach 1998-2000 aktor występował na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w przedstawieniach Jerzego Grzegorzewskiego. Do legendarnych kreacji polskiego teatru należą role grane w przedstawieniach Konrada Swinarskiego Dziadach (1973) i Wyzwoleniu (1974), które zasługują niewątpliwie na miano pomnikowych dla kultury polskiej. Jerzy Trela zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest profesorem krakowskiej PWST, a przez dwie kadencje, w latach 1984-1990, był jej rektorem. Jest uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi i prestiżowymi nagrodami w dziedzinie kultury. W roku 2011 otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku nagrodę Prezesa Rady Ministrów „Za osiągnięcia naukowe lub artystyczne w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny”.

Michał Białk wybitny pianista młodej generacji. Swoje umiejętności doskonalił podczas studiów muzycznych we Freiburgu, Paryżu, Amsterdamie oraz Wiedniu. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach pianistycznych, gdzie zdobył wyróżnienia za interpretację muzyki Chopina oraz kompozytorów hiszpańskich. Ponadto otrzymał "Prix d'Espoir" Fundacji PRO EUROPA oraz Europejską Nagrodę dla Młodych Muzyków w Strasburgu. W 2011 roku zadebiutował z recitalem fortepianowym w jednej z najbardziej renomowanych sal koncertowych na świecie - Musikverein w Wiedniu. W 2012 r. grał z Orkiestrą Opery Wiedeńskiej pod batutą fińskiego dyrygenta Markusa Lehtinena.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE