Prof. Charles Robert O’Dell - astronom i astrofizyk z USA zaangażowany był w wieloletnią współpracę z polskimi naukowcami (m.in. sfinansowanie budowy Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie), a ks. prof. Piotr Nawrot SVD, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest znakomitym muzykologiem działającym w Boliwii, odkrywcą i propagatorem barokowej muzyki z jezuickich misji w Ameryce Łacińskiej. Dokonania ks. prof. Nawrota są znane i cenione na całym Świecie, jednym z tego przejawów jest nagroda za prace realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej w Ameryce ( Misiones de Chiquitos w Boliwii) wręczona mu 7 marca 2013 w Madrycie przez Królową Zofię.
Ponadto Kapituła przyznała dwa Wyróżnienia honorowe: kapitanowi Piotrowi Kuźniarowi, wybitnemu żeglarzowi polarnemu i Krzysztofowi Starnawskiemu, światowemu rekordziście w nurkowaniu i eksploratorowi jaskiń.
Po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród odbył się koncert muzyki baroku misyjnego Ameryki Łacińskiej w wykonaniu chóru kameralnego Flaminae z Warszawy – Falenicy, po czym laureaci i zaproszeni goście udali się na Zamek Królewski w Łęczycy. Nagroda im. Benedykta Polaka ustanowiona w 2014 roku na rzecz propagowania kultury i nauki oraz nagradzania obywatela polskiego i obcokrajowca za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik franciszkański Benedykt Polak, który w latach 1245 – 1247, wraz z włoskim mnichem Giovannim da Pian del Carpine, odbył poselstwo do chana Mongołów. Owocem tej niezwykle niebezpiecznej wyprawy był pierwszy w Europie opis ówczesnego imperium mongolskiego. Wyprawa, co podkreślali podróżnicy, nie zakończyłaby się sukcesem bez pomocy księcia łęczyckiego Konrada, który wyposażył hojnie zakonników w dary materialne oraz nie mniej cenne dla nich informacje o zwyczajach panujących na terenie podbitej przez Mongołów Rusi. Odbyło się to najprawdopodobiej w ówczesnej Łęczycy, czyli obecnym Tumie, a jeśli tak, to zakonnicy franciszkańscy nie ominęli wspaniałej archikolegiaty. Z tego względu nagroda im. Benedykta Polaka jest wręczana właśnie w tym miejscu.