Reklama

Reklama

Nagrody im. Benedykta Polaka zostały wręczone

Opublikowano: wt, 7 cze 2016 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności W dniu 3 czerwca o godz. 18.00 w Archikolegiacie w Tumie pod Łęczycą zostały uroczyście wręczone nagrody im. Benedykta Polaka. W uroczystości uczestniczyli Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński oraz Wojewoda Łódzki, Zbigniew Rau. Kapituła Nagrody, której członkami, oprócz Burmistrza Łęczycy i Wicestarosty Powiatu Łęczyckiego oraz Dyrektora Muzeum w Łęczycy, są wybitni przedstawiciele nauki polskiej, którym przewodzi profesor Stanisław Rakusa – Suszczewski, wybitny polarnik, założyciel Polskiej Stacji Badawczej im. Ardctowskiego na Antarktydzie, jako laureatów wybrała dwóch światowej sławy naukowców: profesora Charles’a Roberta O’Dell’a i księdza profesora Roberta Nawrota.

Reklama

Prof. Charles Robert O’Dell - astronom i astrofizyk z USA zaangażowany był w wieloletnią współpracę z polskimi naukowcami (m.in. sfinansowanie budowy Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie), a ks. prof. Piotr Nawrot SVD, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest znakomitym muzykologiem działającym w Boliwii, odkrywcą i propagatorem barokowej muzyki z jezuickich misji w Ameryce Łacińskiej. Dokonania ks. prof. Nawrota są znane i cenione na całym Świecie, jednym z tego przejawów jest nagroda za prace realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansowej i Barokowej w Ameryce ( Misiones de Chiquitos w Boliwii) wręczona mu 7 marca 2013 w Madrycie przez Królową Zofię. 

Ponadto Kapituła przyznała dwa Wyróżnienia honorowe: kapitanowi Piotrowi Kuźniarowi, wybitnemu żeglarzowi polarnemu i Krzysztofowi Starnawskiemu, światowemu rekordziście w nurkowaniu i eksploratorowi jaskiń. 

Po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród odbył się koncert muzyki baroku misyjnego Ameryki Łacińskiej w wykonaniu chóru kameralnego Flaminae z Warszawy – Falenicy, po czym laureaci i zaproszeni goście udali się na Zamek Królewski w Łęczycy. Nagroda im. Benedykta Polaka ustanowiona w 2014 roku na rzecz propagowania kultury i nauki oraz nagradzania obywatela polskiego i obcokrajowca za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik franciszkański Benedykt Polak, który w latach 1245 – 1247, wraz z włoskim mnichem Giovannim da Pian del Carpine, odbył poselstwo do chana Mongołów. Owocem tej niezwykle niebezpiecznej wyprawy był pierwszy w Europie opis ówczesnego imperium mongolskiego. Wyprawa, co podkreślali podróżnicy, nie zakończyłaby się sukcesem bez pomocy księcia łęczyckiego Konrada, który wyposażył hojnie zakonników w dary materialne oraz nie mniej cenne dla nich informacje o zwyczajach panujących na terenie podbitej przez Mongołów Rusi. Odbyło się to najprawdopodobiej w ówczesnej Łęczycy, czyli obecnym Tumie, a jeśli tak, to zakonnicy franciszkańscy nie ominęli wspaniałej archikolegiaty. Z tego względu nagroda im. Benedykta Polaka jest wręczana właśnie w tym miejscu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.