Reklama

Reklama

Noc Kupały! Świętojańskie Granie Gminy Łęczyca

Opublikowano: wt, 28 cze 2016 11:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Sobotnie popołudnie, 25 czerwca upłynęło mieszkańcom Gminy Łęczyca pod znakiem Świętojańskiego grania. Impreza już od 5 lat cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, która licznie odwiedza teren OSP w Lubieniu, by posłuchać regionalnej muzyki ludowej, obejrzeć emocjonujące pokazy, wziąć udział w obrzędzie sobótkowym czy przy dźwiękach muzyki tanecznej bawić się do późnych godzin nocnych. I tym razem, mimo bardzo wysokiej temperatury powietrza, frekwencja dopisała.Imprezę oficjalnie rozpoczął wójt Gminy Łęczyca - Jacek Rogoziński, który po przywitaniu gości, wśród których znaleźli się m.in. Senator RP Przemysław Błaszczyk, Komendant Powiatowy Policji w Łęczycy podinsp. Zbigniew Gruszczyński, radni Gminy Łęczyca, Sołtysi zaprosił wszystkich do udziału w zaplanowanych tego dnia atrakcjach. Imprezę poprowadzili uczniowie Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej w osobach Lidii Majdy i Kamila Graczyka.

Reklama

Jako pierwszy na deskach lubieńskiej sceny pojawił się zespół folklorystyczny Marysie i Jaśki z Łyncyckigo, który tworzą uczniowie klas II-VI ze Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach. Dzieci ubrane w stroje ludowe łęczyckie charakterystyczne dla regionu łęczyckiego, zaprezentowały oryginalne pieśni  i przyśpiewki ludowe wzbudzając duży aplauz wśród zgromadzonej publiczności.

Jako następny zaprezentował się zespół wokalny Pierożki działający przy Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej. Pięknie śpiewające, młode wokalistki wspomagali muzycznie opiekun grupy Marcin Tober grający na basie, a także Dawid Brząkała na akordeonie oraz Piotr Góralczyk na gitarze.

Po występach wokalnych na scenie zagościły instrumenty dęte. Przed publicznością wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca, która zagrała wiele znanych utworów muzyki rozrywkowej zaaranżowanych na instrumenty dęte, pokazując tym samym swój kunszt i duże umiejętności muzyczne.

Kolejnym punktem programu był występ, działającego już ponad 40 lat, łódzkiego Zespołu Pieśni i Tańca Anilana, który w niespełna godzinnym programie zaprezentował taniec, muzykę i przyśpiewki ludowe. Duża  grupa artystów, ubrana w piękne, kolorowe stroje ludowe, wywołała wśród publiczności wiele pozytywnych emocji, prezentując wysoki poziom artystyczny, piękno polskiego folkloru, bogactwo i różnorodność strojów, oraz żywiołowość tańca. Nie zabrakło także tradycyjnego obrzędu sobótkowego.

Po występie grupy przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek sobótkowy. Nagroda główna ufundowana przez Wójta Gminy Łęczyca trafiła do najmłodszej uczestniczki konkursu – Michaliny Gmerek. Upominki otrzymali również pozostali jego uczestnicy. Następnie wszystkie wianki przy prowadzeniu ZPiT Anilana zostały puszczone na wodę.

Na zakończenie części artystycznej przyszedł czas na nieco inny pokaz. W związku z tym, iż zapadł już zmrok, pod sceną pojawiła się czteroosobowa grupa z Pabianic Teatr Na Co-Dzień, która porwała widzów swoim emocjonującym pokazem ognia (fireshow).

Koncertom i pokazom artystycznym przez cały dzień towarzyszyły atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zjeżdżalni, trampolin, mini wioski indiańskiej. Nie zabrakło atrakcji dla dorosłych, którzy podczas imprezy mogli zasiąść w kabinie samochodów ciężarowych i wozu strażackiego. Nie zabrakło także stoisk gastronomicznych i twórczości rękodzielniczej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.