Reklama

Nowy ranking "Perspetyw": I LO wśród najlepszych szkół w Polsce

Opublikowano:
Autor:

Nowy ranking "Perspetyw": I LO wśród najlepszych szkół w Polsce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Jak co roku miesięcznik "Perspektywy" opublikował listę najlepszych szkół w Polsce. Wśród wymienionych nie zabrakło I LO im. Kazimierza Wielkiego z Łęczycy. A które szkoły doceniono w województwie?

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zestawienie podzielone zostało na pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 i Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020.

Ranking Liceów Ogólnokształcących
W rankingu Liceów Ogólnokształcących znalazła się jedna łęczycka szkoła. Na 642.    miejscu uplasowało się I LO im. Kazimierza Wielkiego z wynikiem 36.89 i brązową tarczą. Dla porównania, w zeszłym roku znalazło się na 574. miejscu, w 2018 - 500+, w 2017 - 475.
Kryteria rankingu to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Ranking Techników
Żadne łęczyckie technikim nie znalazło się w rankingu ogólnopolskim. Dwa z nich załapały się jednak do zestawienia wojewódzkiego (patrz niżej).
Pod uwagę brane były: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Ranking Wojewódzki
W rankingu województwa łódzkiego znalazły się cztery łęczyckie szkoły. Jeśli chodzi o licea, to na 45. miejscu znalazło się I LO im. Kazimierza Wielkiego (36.89), a na 73. II LO w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej (26.42). W rankingu techników na 58. miejscu znalazło się Technikum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ZSP Nr 1 (36.58), a na 65. Technikum nr 2 w ZS im. J. Grodzkiej (33.47).

Ranking maturalny
Ranking wyszczególnia także jedną szkołę jeśli chodzi o przygotowanie do zdania matury. W kategorii techników na 139. miejscu sklasyfikowane zostało Technikum nr 2 w ZS im. J. Grodzkiej z wynikiem 44.72 (2019 - 149. miejsce, 2018 - 200+, 2017 - 136).
W rankingu brane są pod uwagę tylko wyniki maturzystów przystępujących do matury po raz pierwszy i wyłącznie na arkuszach standardowych. Wagi kryteriów maturalnych przez analogię do rankingu głównego wynosiły odpowiednio dla liceów ogólnokształcących: przedmioty obowiązkowe 30 proc., przedmioty dodatkowe 45 proc. oraz dla techników: przedmioty obowiązkowe 20 proc., przedmioty dodatkowe 30 proc.

Ranking olimpijski
Żadna szkoła z Łęczycy nie znalazła się w rankingu. Brano w nim pod uwagę wyniki 55 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, części pisemnej egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2018/2019.

Z pełnymi zestawieniami i metodologią zapoznać się można na stronie "Perspektyw".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE