Reklama

Reklama

Obchody 76 rocznicy Bitwy nad Bzurą

Opublikowano: śr, 9 wrz 2015 14:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności O godzinie 11:10 na placu Tadeusza Kościuszki rozpoczęły się uroczyste obchody 76 rocznicy Bitwy nad Bzurą. Pomimo wielu wątpliwości, co do wyboru dnia obchodów, uroczystość przyciągnęła wielu mieszkańców Łęczycy, którzy przybyli na plac, aby uczcić pamięć poległych.Ceremoniałem wojskowym rozpoczęto uroczystość, a po wciągnięciu flagi na maszt rozbrzmiał hymn państwowy. Po tym, głos zabrali: zastępca burmistrza Krzysztof Urbański, wicestarosta Krystyna Pawlak, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicestarosta powiatu ostrowskiego Tomasz Ławniczak oraz wójt gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki.Wszyscy nawiązywali do wydarzeń wrześniowych, przypominając zarazem zebranym o heroicznym boju stoczonym podczas walk nad Bzurą, gdzie mówili również, że w historii naszego kraju nie ma nigdzie wzmianki o tym, jakoby którykolwiek dowódca kolaborował z wrogiem. 

Reklama

Oprócz mieszkańców Łęczycy, uroczystość zgromadziła również innych gości, którzy składali kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Bitwny nad Bzurą: Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy Jarosław Ostrowski, Komendant Powiatowej Policji w Łęczycy Paweł Karolak, organizacje kombatanckie: Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kaliszu, Gminne Koło Kombatantów RP w Cekowie Kolonii, Związek Kombatantów RP – Koło Gminy Kocin, Związek Żołnierzy WP – Koło nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, Światowy Związek Żołnierzy AK – Koło Terenowe w Łęczycy, Związek Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego Zarząd Naczelny w Kaliszu, Związek Inwalidów Wojennych RP – Oddział w Ostrowie Wielkopolskim, Związek Kombatantów RP – Koło w Grabowie, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Ozorkowie, Honorowi Obywatele Miasta Łęczycy, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Aleksandrowa Łódzkiego oraz uczniowie łęczyckich szkół.

Następnie ksiądz Dariusz Szeląg i ojciec Leszek Walkiewicz odprawili mszę świętą w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych podczas walk nad Bzurą. Po tym, odbył się uroczysty przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie kontynuowano uroczystość.

Tam odczytano apel poległych i oddano salwę honorową ku pamięci poległych. Złożono również kwiaty i znicze przy pomniku pułkownika Tadeusza Bodnara. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.