Reklama

Obowiązkowe chipy dla zwierząt. Koszt poniesie właściciel

Opublikowano:
Autor:

Obowiązkowe chipy dla zwierząt. Koszt poniesie właściciel - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Rząd postanawia walczyć z porzucaniem zwierząt. W Ministerstwie Rolnictwa powstał projekt ustawy ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych. Oznacza to, że wszystkie psy i koty właścicielskie zostaną zaczipowane, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć ich właściciela. Co zakłada projekt ustawy?

Po uchwaleniu ustawy chipowanie psów będzie przeprowadzane nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a w każdym przypadku przed wprowadzeniem tych zwierząt do obrotu, – w przypadku psów powyżej 3 miesiąca życia, które w dniu wejścia w życie ustawy nie będą zidentyfikowane, projekt przewiduje obowiązek dokonania ich identyfikacji w terminie wykonania najbliższego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, nie później niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

W przypadku zarejestrowanych hodowli nie będzie możliwe sprzedawanie ani kupowanie niezachipowanych psów i kotów, a w przypadku schronisk wydawanie i przyjmowanie ich bez chipa identyfikacyjnego.

Niestety, kosztami wszczepienia chipa będą obciążeni w właściciele czworonogów, a za jego brak grozić będzie kara grzywny. Istnieje jednak szansa na indywidualne dofinansowanie tego zabiegu przez samorządy w ramach realizacji programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

Czy to dobry pomysł na walkę z porzucaniem zwierząt?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE