Po uchwaleniu ustawy chipowanie psów będzie przeprowadzane nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a w każdym przypadku przed wprowadzeniem tych zwierząt do obrotu, – w przypadku psów powyżej 3 miesiąca życia, które w dniu wejścia w życie ustawy nie będą zidentyfikowane, projekt przewiduje obowiązek dokonania ich identyfikacji w terminie wykonania najbliższego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, nie później niż 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
W przypadku zarejestrowanych hodowli nie będzie możliwe sprzedawanie ani kupowanie niezachipowanych psów i kotów, a w przypadku schronisk wydawanie i przyjmowanie ich bez chipa identyfikacyjnego.
Niestety, kosztami wszczepienia chipa będą obciążeni w właściciele czworonogów, a za jego brak grozić będzie kara grzywny. Istnieje jednak szansa na indywidualne dofinansowanie tego zabiegu przez samorządy w ramach realizacji programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
Czy to dobry pomysł na walkę z porzucaniem zwierząt?
Obowiązkowe chipy dla zwierząt. Koszt poniesie właściciel
Opublikowano:
Autor: agKCI
Przeczytaj również:
AktualnościRząd postanawia walczyć z porzucaniem zwierząt. W Ministerstwie Rolnictwa powstał projekt ustawy ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych. Oznacza to, że wszystkie psy i koty właścicielskie zostaną zaczipowane, dzięki czemu łatwiej będzie odnaleźć ich właściciela. Co zakłada projekt ustawy?
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE