Reklama

OC pójdzie w górę. Ale nie dla wszystkich

Opublikowano:
Autor:

OC pójdzie w górę. Ale nie dla wszystkich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Polska Izba Ubezpieczeń ogłosiła „Strategię poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce”, z której wynika, że stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą zostać podniesione. Nie dotyczy to jednak wszystkich kierowców.PIU domaga się dla firm ubezpieczeniowych dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ma to umożliwić „taryfikację składki za polisy OC z uwzględnieniem mandatów i punktów karnych właściciela pojazdu.” Mówiąc prostym i przejrzystym językiem – osoby, które zapłacą mandat za popełnione na drodze wykroczenia, będą zmuszone do zapłacenia wyższej stawki OC.

Na razie to wprawdzie jedynie wstępny projekt, jednak już teraz budzi on masę kontrowersji. Nie jest bowiem jasne, czy każdy mandat traktowany będzie jednakowo (tzn. jako podstawa do podniesienia opłaty OC). Czy złe parkowanie, użycie klaksonu w mieście, jazdę w dzień bez świateł będą traktowane na równi z omijaniem samochodu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, wyprzedzaniem na podwójnej ciągłej, jazdą w terenie zabudowanym z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę? Czy „mandatowi recydywiści” zapłacą więcej niż ci, którym zdarzy się pojedyncze wykroczenie?

Pytań związanych z nowym projektem przygotowywanym przez Polską Izbę Ubezpieczeń jest mnóstwo. Na szczęście do jego realizacji jest jeszcze daleko. Zanim projekt trafi pod obrady Sejmu, może więc minąć jeszcze wiele czasu. Oby został on dobrze wykorzystany na przemyślenie wszystkich proponowanych zmian.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE