Reklama

Reklama

Odbyły się konsultacje w sprawie utworzenia oddziałów przedszkolnych w podstawówkach

Opublikowano: pt, 13 paź 2017 07:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Wczoraj w sali widowiskowej Domu Kultury podczas posiedzenia komisji wspólnych – oświaty i sportu – odbyły się konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego utworzenia oddziałów przedszkolnych. Na konsultacjach obecni byli członkowie komisji, p.o. burmistrza Monika Kilar-Błaszczyk, dyrektorzy przedszkoli oraz szkół, a także część rodziców, choć w tym przypadku nie można stwierdzić, że sala pękała w szwach. Rozpoczęła wiceprzewodnicząca Marta Arkuszewska, która oddała głos pani burmistrz Monice Kilar-Błaszczyk. Ta mówiła o pomyśle, który powstał – czyli oddziałach przedszkolnych – a który na tę chwilę cieszy się akceptacją ze strony zarówno rady jak i organu wykonawczego. - Dzisiaj rano wraz z członkami komisji oświaty i panią sekretarz wizytowaliśmy przedszkola. Odwiedziliśmy je wszystkie, żeby przyjrzeć się w jakich warunkach nasze dzieci spędzają czas. Tak naprawdę dużo czasu. Ja mam dwa spostrzeżenia po tej wizycie. Oprócz tego, że w przedszkolach jest naprawdę przyjemnie, jest miła atmosfera, pomimo warunków panujących za oknem jest mnóstwo dzieci – mówiła – Niestety nie wszędzie tak jest. Są przedszkola, które mają do dyspozycji dla jednej grupy dwie sale, ale są przedszkola, gdzie sale są małe i myślę, że dzieci mogłyby pracować w lepszych warunkach. Pomysł, który tutaj powstał w mojej głowie i głowie radnych jest taki, aby „uwolnić” przedszkola od sześciolatków. 

Reklama

Monika Kilar-Błaszczyk przedstawiła trzy potencjalne plusy takiego rozwiązania. Pierwszym z nich jest fakt, że dzieci mogłyby korzystać z udogodnień szkół takich jak sala gimnastyczna, czy sala informatyczna. Drugim plusem miałaby być lepsza aklimatyzacja dla dzieci, które za rok zostaną pierwszoklasistami, natomiast ostatnim plusem byłaby możliwość utworzenia żłobka, ponieważ zwolniłyby się miejsca w przedszkolach. 

Głos oddano także pani dyrektor Przedszkola nr 2 Jolancie Andrzejczak, która powiedziała wprost, że na tę chwilę przedszkole nie posiada wolnych miejsc. 

- W przyszłym roku w przedszkolu będziemy dysponować tylko 15 miejscami i sytuacja będzie wyglądała następująco: mam 9 wolnych miejsc dla 4 i 5-cio latków i 6 miejsc dla sześciolatków, czyli nie robię naboru dla dzieci młodszych. Rekrutacji tak nie można przeprowadzić, czego konsekwencją będzie, że wystąpię do organu prowadzącego o zgodę na utworzenie dodatkowych oddziałów – mówiła, po czym przedstawiła konsekwencje takiego rozwiązania. 

Pani dyrektor zwróciła tutaj uwagę na ograniczone miejsce dla dzieci. Gdyby natomiast w podstawówkach powstały oddziały przedszkolne, istnieje możliwość ogłoszenia naboru, a placówka posiadałaby 40 wolnych miejsc, a nie 15. Ze słowami pani dyrektor zgodziły się pozostałe dwie dyrektorki łęczyckich przedszkoli. 

Rodzice w związku z tym mieli pytania, a jedno z nich dotyczyło przygotowania podstawówek na przyjęcie sześciolatków. Tutaj głos zabierali dyrektorzy szkół – Elżbieta Gieraga, Wanda Lepczak i Ryszard Ziarkowski. Dyrektorzy placówek także byli zgodni i stwierdzili, że gdyby przyjęto takie rozwiązanie, po zaadaptowaniu szkół i wydzieleniu miejsca – które jest – sześciolatki zostaną przyjęte.

Z racji tego, że więcej pytań nie było, Marta Arkuszewska zamknęła posiedzenie, a wiele wskazuje na to, że oddziały zostaną utworzone.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.