reklama
reklama

Odmówili pomocy zgwałconej dziewczynce?! Szpital ukarany finansowo, posłanka komentuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Odmówili pomocy zgwałconej dziewczynce?! Szpital ukarany finansowo, posłanka komentuje - Zdjęcie główne

Posłanka z Kutna interweniowała w sprawie szpitala w Łęczycy, gdzie miano odmówić pomocy zgwałconej 13-latce | foto poglądowe-archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Posłanka z Kutna Paulina Matysiak a także kilka innych parlamentarzystek interweniowały u ministra zdrowia w sprawie incydentu do którego miało dojść w szpitalu w Łęczycy. Personel miał odmówić pomocy 13-latce, która padła ofiarą gwałtu.
reklama

Interpelacje do ministerstwa zdrowia w tej sprawie składała posłanka z Kutna, Paulina Matysiak, a także inne parlamentarzystki: Magdalena Biejat, Daria Gosek-Popiołek i Marcelina Zawisza.

Co się stało w szpitalu w Łęczycy? Posłanka z Kutna chce wyjaśnień

- 25 lutego bieżącego roku około północy karetka pogotowia przywiozła na Szpitalny Oddział Ratunkowy ZOZ w Łęczycy 13-letnią dziewczynkę, która padła ofiarą gwałtu. Sprawcą okazał się nieletni mieszkaniec jednego z łęczyckich osiedli. Najpierw pomimo traumatycznych przeżyć i późnej pory dziewczynka wraz z matką były zmuszone czekać na szpitalnym korytarzu, następnie szef oddziału ratunkowego wezwał ginekologa – relacjonują posłanki.

W dalszej części interpelacji czytamy, że ginekolog odmówił dziecku badania, gdyż w łęczyckim szpitalu nie ma oddziału ginekologii dziecięcej. Ostatecznie karetka przewiozła dziewczynkę do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie udzielono jej pomocy.

- Dziecko, które pada ofiarą gwałtu wymaga od personelu medycznego szczególnej opieki i wyjątkowej empatii. Niedopuszczalne jest, aby po tak traumatycznych przejściach narażać je na dodatkowy stres, związany z długim oczekiwaniem na badanie, odmową hospitalizacji i podróżą karetką do kolejnego szpitala, położonego w znacznej odległości od jego miejsca zamieszkania – zaznaczają posłanki z Pauliną Matysiak na czele.

W związku z tym parlamentarzystki skierowały do ministerstwa zdrowia szereg pytań m.in. o to, czy resort otrzymał informację o przytoczonej sytuacji, czy jakie kroki podjęto.

Szpital ukarany finansowo

Resort zdrowia odpowiada, że zwrócono się do szpitala w Łęczycy z prośbą o wyjaśnienie tego, co pod koniec lutego się tam wydarzyło.

- Z uzyskanych wyjaśnień wynika, że w podmiocie obowiązuje procedura postępowania z osobą zgwałconą a także Rekomendacje grupy Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące badania ginekologicznego i leczenia osoby nieletniej, które powinny być znane zatrudnionemu w nim personelowi medycznemu. Ponadto, uprzejmie wyjaśniam, że w związku z zaistniałą sytuacją Terenowy Wydział Kontroli V w Łodzi Departamentu Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadził w dniach 24.03-07.04.2021 r. czynności sprawdzające w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy w zakresie spełniania warunków realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia w zakresach: świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym oraz położnictwo i ginekologia – hospitalizacja w części dotyczącej odmowy przyjęcia pacjentki do szpitala – odpowiada posłankom Waldemar Kraska, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.

Ministerstwo informuje, że w wyniku analizy dokumentów dostarczonych w toku czynności sprawdzających przez ZOZ w Łęczycy oraz złożonych wyjaśnień stwierdzono brak zasadności odmowy realizacji świadczenia 13 letniej pacjentce przez ZOZ w Łęczycy, co jest niezgodne z przepisami mówiącymi, że podmiot leczniczy nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia; 

- Stwierdzono również brak realizacji wymogu określonego w § 13 ust. 5 „Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej”, będących załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r., poz. 320, z późn. zm.) związanego z odmową hospitalizacji dziecka., tj.: odmowa przyjęcia dziecka do szpitala wymaga uprzedniej konsultacji z ordynatorem oddziału, do którego dziecko miałoby być przyjęte, albo jego zastępcą, albo lekarzem kierującym tym oddziałem w rozumieniu art. 49 ust. 7 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej – informuje ministerstwo.

Wynik tej konsultacji odnotowuje się w dokumentacji medycznej. 

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na szpital sankcje finansowe. 

- Jest to mała rekompensata za nieudzielenie pomocy dziecku, ale mam nadzieję, że już w tej placówce nie dojdzie do takiej sytuacji, a inne zobaczą, że ich niezgodne z prawem działanie będzie nagłośnione i kontrolowane – komentuje Paulina Matysiak.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama