Reklama

Okiem Kucharza: I co z tą oświatą?

Opublikowano:
Autor:

Okiem Kucharza: I co z tą oświatą? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Ostatnio pewna osoba zapytała mnie, czy mógłbym napisać co sądzę o reformie oświaty przeprowadzanej w Łęczycy. Odparłem, że napisać to może i mógłbym, ale nic mądrego w tej dziedzinie nie stworzę, gdyż moja wiedza na temat oświaty jest naprawdę niewielka. Jednak zgodnie z obietnicą, dzisiaj spróbuję dorzucić swoje trzy grosze do dyskusji. Zacznę może od tego, że na rzetelną ocenę reformy przyjdzie czas. Obecnie panują naprawdę skrajne opinie – jedni uważają, że jest to pomysł idiotyczny, aby szkoły podstawowe ponownie liczyły 8 klas, drudzy z kolei twierdza, że kiedyś to funkcjonowało dobrze, więc dlaczego obecnie mają być z tym problemy. Ja się wstrzymuję od oceny, ponieważ to, czy pomysł likwidacji gimnazjów jest dobry lub zły, będziemy mogli ocenić przynajmniej za 10 lat (jeśli po drodze nie będzie powrotu do starej reformy). Podobnie było z gimnazjami przecież, a mój rocznik był jednym z pierwszych, które przez to przechodził. 

Czy był bałagan? Przyznam szczerze, że z perspektywy ucznia nie zwraca się uwagi na takie rzeczy. Coś, na co zwracam uwagę właśnie po upływie czasu to fakt, że gimnazja te, do których chodziły nasze roczniki od obecnych, diametralnie się różnią. I myślę, że zdecydowana większość się ze mną zgodzi. 

Potrzeba było czasu, aby nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim dzieci przywykły do takiego, a nie innego systemu edukacji. I podobnie będzie z obecną reformą. 

Co jest ważne to to, aby zrobiono to mądrze i w miarę bezboleśnie dla dzieci.

Ameryki nie odkryję pisząc, że większość łęczyckich rodziców woli trzy szkoły podstawowe w naszym mieście. Jak napisałem wyżej, moja wiedza na temat oświaty jest naprawdę mała, jednak przyłączę się do większości – moim skromnym zdaniem trzy szkoły podstawowe byłyby dobrym rozwiązaniem. 

Mam na uwadze to, że dwie szkoły podstawowe byłyby, że tak to określę, mniejszym kłopotem finansowym szczególnie dla urzędu miasta, ale czy aż takim, że traktujemy go jako jeden z kluczowych argumentów?

Trzy szkoły podstawowe dałyby pewien komfort dzieciom i rodzicom mieszkającym blisko obecnego gimnazjum. Wtedy rodzice nie kalkulowaliby, czy lepiej jest zapisać dziecko do trójki lub czwórki, bo swoją szkołę miałyby w zasadzie pod nosem. 

To jest pierwsza rzecz, bo drugą jest to, że rodzice, a przede wszystkim dzieci, nie chcą się przenosić. Gimnazjum było naturalnym krokiem do przodu w ich edukacji, jednak mając na uwadze to, że gimnazjów wkrótce nie będzie, dzieci niechętnie patrzą na perspektywę uczęszczania do innego budynku, lecz nie szkoły. 

Nie wiem jaki będzie ostateczny efekt reformy w naszym mieście. Powtórzę jedynie za magistratem – burmistrz i radni naszego miasta zapraszają na konsultacje w tej sprawie już w ten czwartek (2 lutego) o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Domu Kultury. Jeśli macie czas i możliwość, przyjdźcie i wyraźcie swoje zdanie. Być może to jeden z Waszych argumentów rzuci nowe światło w obecnej dyskusji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE