Reklama

Okiem Kucharza: O układach słów kilka…

Opublikowano:
Autor:

Okiem Kucharza: O układach słów kilka… - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Aktualności Zwykło się mówić, że wakacje to sezon ogórkowy. A no, bo się nic nie dzieje, gdzieś tam raz na weekend przewinie się jakaś impreza, na ogół remonty i wakacyjne porządki. Łęczyca po raz kolejny udowadnia, że lubi być miastem oryginalnym i oprócz remontów funduje nam „afery taśmowe”, rozpad koalicji i szeroko pojęty burdel. Tak, burdel i nie mam tu na myśli domu rozkosz i przyjemności, lecz burdel w sensie chaos, bałagan. Wiadomo, po burzy zawsze wychodzi słońce, bałagan w końcu ktoś uprzątnie i tym podobne. Kto wie, może rozgrywki polityczne włączają się w wakacyjne remonty i aktualnie takowy remont się odbywa? A przy remontach zawsze jest bałagan…Zapytano kiedyś pewnego polityka, który słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi o to, jak można pozbyć się panujących układów? On odpowiedział, że nikt się nie pozbędzie, bo uklad, klika, elita – jak zwał tak zwał – była, jest i będzie. Z tym się nie wygra, ponieważ zawsze wiąże się pewna grupa ludzi, która ma jakiś interes w swoich działaniach. Stwierdził, że wszystko zależne jest od tego, jaki dana grupa ma interes. 

Tutaj, tak luźno wtrącę do samego pojęcia kontrowersja. Szczerze powiedziawszy (napisawszy?) nie rozumiem tego pojęcia. Lubimy szybko określać coś mianem kontrowersji, lecz sama  materia, idąc za Arystotelesem, tą kontrowersją nie jest. To forma jest kontrowersyjna. Przykład: jeżeli dojdzie do kłótni między radnymi i jeden do drugiego powie - ty ch**u! -  wtedy określimy go mianem kontrowersyjnego. Ale jeżeli powie - moim zdaniem do złudzenia przypomina pan męskiego członka - no to wtedy… cóż… wyraził swoje zdanie. A przecież jedno i drugie zdanie ma taki sam sens. To drugie jest po prostu ładnie opakowane z kolorową kokardką.

Ja chyba jednak cenię polityków walących prosto z mostu, którzy w kilku prostych zdaniach wytłumaczą mi dlaczego jest tak i tak. Rozumiem, że są rzeczy, których od razu się nie zrobi, a na inne nie można sobie pozwolić, ale chcę to usłyszeć bez owijania w bawełnę. Tak po prostu. Jeżeli traktujemy siebie jak dorosłych, rozmawiajmy jak dorośli.  To tylko moje luźne spostrzeżenie, nie przypisuję temu teorii.

Wracając do układów i układzików, jakie panują. No, cóż, chyba zgodzę się się z tym politykiem, bo układy są wszędzie. I mają wpływ na codzienne życie. Nawet dzieci w podstawówce korzystają na układach, bo jak ktoś zna skarbnika klasowego, to składkowe może donieść po terminie. Czy przez to zawali się cały klasowy fundusz finansowy? Ano nie. Może zabrzmię konformistycznie, ale nie przeszkadzają mi układy, bo wiem, że z nimi jest jak z mitologiczną Hydrą. Utniesz jeden łeb, wyrosną trzy nowe. Więc po co ucinać łby, skoro można Hydrę oswoić i nauczyć sztuczek?

Jeżeli bunt radnych i rozpad koalicji do czegoś prowadzi, to chciałbym zobaczyć efekty. Zastanawia mnie inna rzecz – co takiego burmistrzowie zrobili tym radnym, że ci skaczą do gardeł na każdej sesji? Skąd taka bezkompromisowość? Przegłosowano uchwałę przejęcia od PKP ruchomości i nieruchomości, a nagle pojawiają się wątpliwości, bo miasto może przejąć tak naprawdę kupę syfu i złomu. Co się zmieniło? Kto kazal wówczas przegłosowywać uchwałę? Byłem, i nie widziałem pistoletów przy skroniach. Nie zmienia to faktu, że dobrze, że pojawiły się wątpliwości i naturalna dociekliwość.

Więc – układ jeszcze w grudniu był. Teraz jednego układu nie ma. Rozbił się. Są grupy, które pod jednym, pięknym szyldem „interes mieszkańców” walczą między sobą. To już wiem, że chodzi o interes mieszkańców zarówno jednym, jak i drugim. Spytam trochę inaczej – o interes których mieszkańców konkretnie chodzi?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE