Reklama

Reklama

Oni strzegą Grobu Pańskiego

Opublikowano: sob, 26 mar 2016 12:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Aktualności Tradycją katolicką jest nawiedzanie grobu, w którym pochowano Jezusa Chrystusa. W każdym kościele w Wielki Czwartek ma miejsce przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, natomiast w Wielki Piątek przenoszony jest on do grobu.Według Ewangelii grobu strzegli rzymscy żołnierze, w obawie przed tym, aby uczniowie Jezusa nie wykradli Jego ciała. Tradycją i symboliką tamtych wydarzeń jest to, że przy większości grobów stoi warta honorowa. Zazwyczaj rolę wartoników pełnią strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej.Jednak w łęczyckim klasztorze ojców Bernardynów stoją wyjątkowi wartownicy. Parafianie idący zmówić modlitwę mogą ujrzeć szlachciców, husarię, napoleońskich żołnierzy a nawet powstańców.

Reklama

Ta niezwykle oryginalna warta funkcjonuje przy klasztorze już od lat 60-tych.

- Do połowy lat 70-tych straż przy grobie Pańskim pełnili młodzi ludzie, ochotnicy w zielonych mundurkach. Po przybyciu do klasztoru ojca gwardiana Ferdynanda Kozaka powstała myśl o rekonstrukcji, historii oręża wojsk polskich począwszy od chrztu polski po czasy współczesne – opowiada nam dowódca straży Jakub Marszalik.

Wartownikami są ochotnicy, którzy przez te dwa dni w roku porzucają swoje codzienne zajęcia i w pełni oddają się swojej pasji. Staż najstarszych wartowników wynosi prawie 35 lat!

Kto może pełnić wartę przy Grobie Pańskim? Okazuje się, że każdy, kto jest chętny i ma zdrowe nogi.

- Jesteśmy otwarci na nowych ochotników. Zapraszamy każdego, kto ukończył 10 lat. Warta trwa 15 minut, po czym następuje zmiana warty. Obecnie mamy 15 stałych osób, jednak jak powiedziałem, jesteśmy otwarci na nowe osoby, które serdecznie do nas zapraszamy – mówi Jakub.

Kolorowe i imponujące stroje są, jak się okazuje, efektem ciężkiej pracy i inspiracji historią.

- Sami o nie dbamy. Wzorujemy się na filmach, książkach, aby jak najwierniej odzwierciedlić autentyczność stroju. Na tę chwilę mamy różnych 10 kompletów strojów.

Ochotnicy będą pełnić swoją wartę przez całą noc do jutra rana do godziny 6:00, o której rozpocznie się Rezurekcja. Każdy chętny do pełnienia warty, może zgłosić swoją gotowość w klasztorze ojców Bernardynów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.